Матеріальне становище українців під час війни не вирізняється стабільністю. Багато громадян України зіштовхнулися із серйозними фінансовими проблемами. Умови склалися так, що до пошуку тих, хто може позичити гроші під розписку, звертається дедалі більше і більше людей. В країні можна без ризиків позичити гроші в людини, що є приватним кредитором, чи в компанії. Але важливо діяти обережно, звертаючи уваги на фінансову привабливість пропозицій та керуючись нормами Цивільного кодексу держави.
Що ж таке позика під розписку
Позики під розписку – це гроші, які видають приватні особи, а також різні фінансові установи, банки, включаючи кредитні спілки, мікрофінансові організації тощо. Передача грошей здійснюється на договірній основі, при цьому у деяких випадках передбачається застава у вигляді наявного ліквідного майна позичальника. Позики мають кілька характерних особливостей:
- Високі відсоткові ставки. Вони встановлюються задля компенсації підвищених кредитних ризиків.
- Короткостроковість. Позики під розписку, зазвичай, видаються на короткий термін, який становить від кількох днів до кількох місяців, або за домовленістю (якщо це приватна особа).
- Гнучкі умови погашення заборгованості. Може передбачатись розрахунок одним платежем або попереднє повернення відсотків з наступною виплатою суми основного боргу наприкінці дії договору.
- Вимога застави. При наданні позики під розписку, особливо, якщо йдеться про велику суму, приватний кредитор може вимагати забезпечення у вигляді майнової застави (авто, будинок, земельна ділянка тощо). Якщо позичальник не сплачує вчасно заборгованість, відбувається вилучення наданого майна.
- Відсутність перевірки кредитної історії, що дає змогу отримати гроші позичальникам навіть із зіпсованим кредитним рейтингом та наявністю боргу перед банком.
- Зручний формат оформлення позики під розписку, який передбачає можливість підписання документів в офісі кредитора або через інтернет.
Позика під розписку — це форма споживчого кредитування, коли позичальник письмово засвідчує факт отримання грошей і намір їх повернути кредитору. Пропозиція відрізняється високими відсотками за користування, що компенсують кредитні ризики. Одночасно вона може бути корисною для тих, хто не має можливості отримати кредит у банку або не хоче зв'язуватися з банківською системою.
Боргова розписка та порядок її оформлення
Боргова розписка є офіційним документом, підписання якої підтверджує укладання угоди позики. У ній фіксуються усі умови, за яких кредитор передає позичальнику узгоджену суму грошей.
Підписання розписки позичальником передбачає, що кошти будуть повернені у повному обсязі з відсотками в термін, визначений в рамках домовленостей. Якщо умови договору будуть порушені, кредитор може почати процедуру примусового стягнення боргу.
Які вимоги до складання розписки про передачу грошей
Як і будь-який документ, що має юридичну силу, розписка про передачу грошей у борг оформляється письмово. До документа вноситься вся наявна інформація, що стосується факту надання приватної позики:
- особисті дані учасників договору: ПІБ, адреса реєстрації та місця проживання, рік народження;
- реквізити документів, що використовуються в якості підтвердження осіб сторін угоди;
- сума позики, яка передається від приватного кредитора позичальнику;
- умови надання грошей у борг: термін видачі, порядок повернення, розмір відсотка за використання, умови, що є підставою дострокового погашення;
- особисті підписи учасників договору та дата його складання.
Коли людина хоче позичити гроші під нотаріальну розписку, то їй треба бути готовою не лише до появи можливості користуватися допомогою, але й до необхідності з відповідальністю підходити до виконання зобов'язань. Участь нотаріуса в підписанні угоди посилює позицію кредитора, який у випадку проблем с поверненням боргу може впевнено захищати свої інтереси в суді.
Як безпечно отримати позику під розписку
При отриманні позики під розписку, важливо дотримуватись рекомендацій, які допоможуть уникнути ризиків зіткнення з шахраями:
- Слід перевірити надійність пропозицій. Для цього доцільно вивчити список приватних кредиторів та компаній в інтернеті, взяти до уваги відгуки та рейтинги організацій, які пропонують позики під розписку, у цьому вам допоможуть коментарі.
- Оцінити привабливість умов позики та процентної ставки за нею шляхом попереднього розрахунку підсумкової вартості послуги.
- Скласти договір та боргову розписку. Усі умови позики мають бути чітко визначені в документі, що підписується обома сторонами угоди.
- Виплачувати суму позики та відсотки вчасно, щоб уникнути штрафних санкцій (якщо такі передбачені умовами договору).
- Отримання грошей у борг - це відповідальний крок, що вимагає оцінки своїх фінансових можливостей щодо їх повернення. Якщо немає впевненості у власних силах, краще відмовитись від позики під розписку та знайти інші способи розв'язання своїх проблем.
Як впоратися з поточною заборгованістю?
В умовах війни українці стикаються з фінансовими перешкодами, що заважають своєчасному поверненню боргів. Багато приватних кредиторів і МФО в країні видають мікропозики, у тому числі під розписку, під високий відсоток, внаслідок чого значно збільшується сума, що підлягає поверненню. Щоб не накопичувати борги при наявності фінансової скрути, рекомендується:
- Попросити реструктурування заборгованості шляхом перегляду умов договору. Багато кредитних компаній пропонують продовження терміну кредиту або зміну відсоткової ставки, що робить повернення грошей комфортнішим.
- Пошукати тих, хто може позичити гроші на великий термін для закриття займів. У цьому випадку можна скористатися програмою з більш вигідною ставкою, що дозволить зняти фінансове навантаження і звільнитися від тягаря відповідальності. За привабливою пропозицією щодо кредитування варто звертатися до сервісу UACred: (https://uacred.co.ua/) який пропонує пошук вигідних умов та взяти позику терміном на рік з доступним лімітом.
Грамотний підхід до питання використання кредитної допомоги дозволяє уникнути необґрунтованих витрат та неприємних юридичних наслідків, що настають при накопиченні заборгованості перед кредитором.