Починаючи з вересня 2024 року в Україні почнуть діяти ліміти на виконання вихідних переказів з картки на картку (Р2Р перекази). В місяць фізичні особи зможуть переказувати не більше 100 000 грн, і виконувати не більше 30 вихідних переказів. Видання Finteco дізнавалось, чи будуть зміни стосуватися вхідних переказів, і що спонукало НБУ прийняти таке рішення.
Чому обмежили вихідні P2P-перекази коштів
Нагадаємо, що P2P переказ — це процес передачі коштів з картки однієї фізичної особи на іншу. Громадяни України можуть її виконати за допомогою банкінгових сервісів та програм, а також спеціальних платформ. Головна перевага таких переказів – це відсутність посередників (гроші надходять безпосередньо від відправника одержувачу), швидкість та доступність проведення такої фінансової операції, низька комісія.
На більшість клієнтів банківських установ ліміти у вигляді не більше 30 переказів на місяць і переказ не більше, ніж 100 000 грн, стосуватися не будуть. Згідно із статистикою, вони переказують менше коштів та рідше. Очільнк НБУ Андрій Пишний уточнив, що Р2Р перекази використовують для схеми з дропами, пов’язаними з відмиванням коштів.
Що з себе являють «дропи» і чому така діяльність незаконна
Продаж персональних даних за винагороду шахраям призводить до того, що громадяни України (у своїй більшості соціально незахищені категорії населення) стають співучасниками злочинів. Створені на основі їх даних банківські рахунки використовуються зловмисниками для:
-
відмивання коштів і їх подальшого виведення за кордон;
-
фінансування терористичних організацій;
-
проведення нелегальних азартних ігор і підтримки незаконного грального бізнесу в Україні;
-
ухилення від сплати податків;
-
виплати заробітних плат «у конвертах»;
-
участі в операціях, пов'язаних із торгівлею зброєю та наркотиками.
Криптовалютний ринок та Р2Р: як вони зв’язані між собою
P2P-платежі стали популярним способом виведення коштів з криптовалютних гаманців та бірж, оскільки дозволяють трейдерам конвертувати свої активи у фіатні гроші і навпаки.
Згідно з рішенням НБУ від 2023 року, такі операції на території України вважаються незаконними. В Україні не дозволяється купувати криптовалюти за національну валюту або продавати їх на біржах за гривню. Однак користувачі знайшли спосіб обійти ці обмеження, використовуючи P2P-платежі, які слугують своєрідною лазівкою для швидкого, безпечного та відносно легального виведення активів.
Ці операції не підпадають під заборону НБУ, оскільки вона не поширюється на транзакції між фізичними особами. Однак через високий ризик блокування банківських рахунків для проведення великих обсягів криптовалютних транзакцій, шахраї часто звертаються до «дропів». Їх знаходять як серед знайомих і родичів, так і через спеціальні групи або «ферми» у Telegram.
Введення обмежень на P2P-перекази від НБУ є своєчасним кроком, проте воно не зможе повністю викорінити шахрайські схеми. Для глобального розв’язання цієї проблеми необхідні зміни в законодавстві.