В умовах воєнного стану виникає багато запитань, відповіді на які не завжди можна знайти самостійно і швидко. Одним з них є вуличне освітлення в умовах воєнного стану: які світильники можна вмикати, а від експлуатації яких варто тимчасово відмовитися. Однозначну відповідь отримати складно, оскільки виникають певні невідповідності між різними законодавчими актами стосовно даної ситуації. Потрібно детально розібратися в ситуаціях і можливих винятках в кожній з них.
Законодавчі аспекти вуличного освітлення в умовах військового стану
Закон України «Про благоустрій населених пунктів» в останній редакції від 15.07.2021 року покладає вирішення питання відносно організації вуличного освітлення, а також визначення графіку його роботи виключно на місцеві органи влади. Своїми рішеннями місцева влада може організовувати прокладку нових ліній і забезпечувати їх роботу. При цьому розробку проектів і їх реалізацію фінансувати може місцевий, районний, обласний чи державний бюджет. Варто враховувати, що даний закон не втрачає своєї чинності навіть в умовах військового стану.
Закон України «Про енергетичну ефективність», що вступив в силу в листопаді 2021 року, передбачає можливість залучення коштів з грантів та інших джерел фінансування на покращення енергоефективності на всіх рівнях. Вуличне освітлення також потрапляє під його дію, оскільки часто вимагає оновлення на більш сучасні і зберігаючі елементи.
Враховуючи положення цих законів, під час військового стану вуличне освітлення може функціонувати повноцінно, якщо місцеві ради не приймали інших рішень. Однак на практиці є певні відмінності.
В умовах військового стану значна частина повноважень передається в руки військових адміністрацій, котрі своїми рішеннями можуть вносити зміни до різних аспектів цивільного життя, і вуличне освітлення входить до цього переліку. В багатьох містах було обмежено освітлення вулиць в нічний час.
Освітлення вулиць в умовах військового стану — за та проти
На користь рішення про світломаскування були представлені такі тези:
- Позбавлення можливості легкого коригування обстрілів.
- Зниження можливостей для роботи ДРГ.
- Нічні години співпадають з коменданською годиною, під час котрої знаходитися на вулиці може лише незначна группа людей. Вимкнення освітлення дозволить економити.
Однак міський голова Луцька не згоден з подібною позицією військових адміністрацій і виставляє певні доводи на свою користь:
- В умовах сучасної війни, коли робота далекобійної зброї прив'язана до супутників, збереження світломаскування втрачає своє значення. Виняток — прифронтова смуга, де можливе коригування по світлу артилерії.
- Ворожі ДРГ можуть працювати навіть вдень, видаючи себе за місцевих чи біженців.
- Користуючись суцільною темрявою, населеними пунктами можуть переміщатися зловмисники, а відсутність світла ускладнює патрулювання.
Кожна зі сторін має цілком аргументовані і вірні позиції, але домовитися про якийсь компроміс поки не можуть. Вимкнення вуличного освітлення буде в повній мірі виправданим при руйнуванні електричної інфраструктури внаслідок бойових дій чи по іншим причинам. Це дозволить знизити навантаження на мережу. В іншому — пріоритетним залишається рішення військової адміністрації.
Які вуличні світильники можна використовувати в умовах військового стану?
Варто орієнтуватися на рішення місцевих і обласних військових адміністрацій. В них вказані часові проміжки, в які дозволено повноцінне використання вуличного світла, а також визначені часові проміжки комендантської години, коли світло на вулиці повинно бути вимкненим. Це стосується навіть прибудинкових територій, а також подвірь приватних домогосподарств.
Однак при потребі ви можете скористатися вуличними джерелами світла в таких випадках:
- Вам потрібно потрапити до сховища.
- У вас виникла надзвичайна ситуація, ліквідація котрої вимагає наявності достатньої кількості світла.
- Ви очікуєте на допомогу, наприклад, викликали швидку, і для зручності і безпеки бригади вам потрібно освітити територію.
- Доступна можливість відрегулювати рівень світла, роблячи його мало помітним. В такому випадку буде підсвічена невелика зона навколо джерела світла, що, особливо в умовах приватної забудови, робить її непомітною.
Винятки більш притаманні саме для приватного сектору, де кожен може керувати освітленням своєї прибудинкової території.
В якості джерел вуличного світла в умовах військового стану можна використовувати https://electrica-shop.com.ua/ulichnie_i_parkovie_svetilniki:
- Вуличні ліхтарі, встановлені на стовпах, якщо немає рішення про дотримання світломаскування.
- Паркові стовпи з джерелами світла при потребі організації точкового освітлення в умовах обмеження використання світлотехніки в нічний час.
- Переносні ліхтарі — зручні компактні моделі, використання яких доцільне при переміщенні в сховище чи необхідності зустріти допомогу.
- Вуличні світильники, що вкопуються. Створюють обмежену смугу світла, що робить можливим їх використання без видимого здалеку світлового потоку — достатньо направити смугу світла на стежку чи іншу ділянку. Однак варто стежити за тим, щоб світлова пляма не була значною і помітною.
Вуличне освітлення в умовах військового стану: які світильники можна вмикати залежить виключно від рішення місцевої військової адміністрації, а також можливостей коригувати яскравість освітлення.