Архітектурна доступність в Україні – складна та багатогранна проблема, яка потребує системного підходу та тривалого часу для вирішення.
Близько 80-85% будівель не відповідають стандартам доступності, що має наслідки у вигляді штрафів. Забезпечення повної доступності архітектурного середовища потребує багаторічної поетапної роботи.Для цього існує державний контроль за дотриманням забудовниками всіх норм.
Що передбачає обстеження на предмет доступності
Доступність необхідна не лише людям з інвалідністю, а й іншим маломобільним групам, наприклад, молодим батькам з візочками, дітям, вагітним жінкам
Таким чином, усі комунальні заклади повинні бути доступні для людей з інвалідністю: усі великі торгові центри обладнані пандусами, ліфтами, кімнатами гігієни для людей з обмеженими можливостями.
Різноманітні комерційні установи та організації почали частіше звертатися за консультаціями щодо належного облаштування чи перепланування під’їздів, щоб зробити їх доступними для людей з обмеженими можливостями.
Відбудова України – це можливість створити краще майбутнє на основі принципів доступності, енергоефективності та екологічності відповідно до стандартів ЄС. З цього переліку пріоритетом стає безбар’єрність, адже під час війни кількість людей з інвалідністю зростає. Чим більше змінюється середовище, тим більше люди думають про безбар’єрний доступ. Це стає соціальною нормою.
Методи оцінки підприємства щодо інклюзивності
Загалом, є два способи моніторингу інклюзивності:
Якщо будівля є новою, архітектор несе відповідальність за забезпечення її інклюзивності.Тобто проект забудови має містити всі необхідні елементи – пандус, двері, ліфт, просторі туалети тощо. Кабінет міністрів розробив законодавчу базу, яка містить усі стандарти безбар’єрності. Наприклад, двері повинні мати ширину 90 см, щоб люди в інвалідних візках могли вільно пересуватися. Стандарти національні, але вони відповідають нормам ЄС.
Наступний крок – процес будівництва, під час якого щось може піти не так. Якість використовуваних матеріалів може бути незадовільною. Наприклад, поверхня плитки може бути слизькою. Тому до кожного громадського проекту мають бути залучені незалежні експерти, які перевіряють інклюзивність забудови, приймаючи її або висуваючи вимоги щодо покращення. Введення будівлі в експлуатацію неможливе без внесення необхідних змін.
Якщо будівля стара, її потрібно зробити інклюзивною під час ремонту.
Аргументи про те, що зміни в старих будівлях неможливі через вік, недоречні. Більшість старих будинків змінено – є центральне опалення, електрика, інтернет. Так само можна внести незначні зміни до входів/виходів, щоб забезпечити рівні можливості для людей. Основною проблемою багатьох історичних будівель є відсутність ремонту протягом тривалого часу, що відкладає необхідні зміни, наприклад встановлення стаціонарних пандусів. Тут може допомогти рішення з мобільними пандусами.
Для того, щоб ваш проект будівництва або ж наявна будівля відповідала нормам доступності, наші експерти нададуть кваліфікований висновок про доступність. Маючи висновок експерта та рекомендації, ви зможете заздалегідь оцінити вартість підприємства на предмет модернізації щодо інклюзивності, уникнете зайвих витрат та будете впевнено почуватися під час державної інспекції.