Українська пенсійна система складається з трьох елементів, а це означає, що гроші українців збираються в ньому трьома різними способами. Перші два елементи є обов'язковими – кожен працюючий зобов'язаний сплачувати ці внески. Третій рівень є добровільним, тому за бажання у ньому можна додатково накопичити. Для того, щоб визначити розмір своєї пенсії у майбутньому можна скористатися посиланням pension.pp.ua на калькулятор пенсій в Україні.

У разі осіб, які займаються підприємництвом, внесок розраховується не від суми місячного доходу, а від задекларованої суми.

Стільки платить на пенсію кожен працюючий українець

Частина цього внеску йде у першу щабель, тобто, на наш індивідуальний рахунок. Зібрані гроші спрямовуються на поточну виплату пенсій (це так звана розподільча система), а крім того, щороку вартість внесків індексується індексом, розмір якого залежить від рівня інфляції, зростання заробітної плати та зміни числа платників внесків. Чим більше людей цього року починає отримувати пенсію, тим нижчий індекс індексації, бо нові пенсіонери навантажують систему. Це означає, що сума пенсій, що виплачуються з першого ступеня, схильна до демографічного ризику. Це обумовлено такими факторами, як:

  1. Зростання числа пенсіонерів.
  2. Зменшення кількості працюючих та сплачуючих внески.

Ця негативна тенденція постійно посилюється. Через низький коефіцієнт народжуваності та старіння суспільства кількість пенсіонерів збільшується порівняно з платниками внесків. Таким чином, пенсії згодом будуть дедалі нижчими.

Внески, зібрані на субрахунку, підлягають переоцінці за принципами, аналогічними до принципів першого рівня, а кошти, накопичені в добровільній пенсійний фонд, щорічно збільшуються на норму прибутку на ринку капіталу. Пенсійні фонди можуть інвестувати наші гроші в акції, корпоративні облігації, паї інвестиційних фондів, завдяки чому наш пенсійний капітал працює постійно. Тож цю частину пенсійної системи називають капітальною частиною.

На відміну від коштів з першого ступеня, гроші з добровільного пенсійного не схильні до демографічного ризику, тому на них не впливає зростання кількості пенсіонерів та зменшення кількості молодих людей, які сплачують пенсійні внески. З іншого боку, кошти в цих фондах схильні до капітального ризику, їх дохідність залежить від:

  • загальної фінансової ситуації на світових ринках,
  • економічної ситуації,
  • коливань курсу гривні тощо.

Сприяння у підборі фінансових послуг