Обсяг виробленої будівельної продукції (виконаних будівельних робіт) підприємствами України у 2021 році збільшився на 5,1% і склав 253,9 млрд грн.

Лідером у темпах зростання стало будівництво житлових будівель – 16,8%. Обсяг будівництва нежитлових будівель збільшився на 3,2%, інженерних споруд – на 3,1%.

Ключовими факторами, які впливали на будівельну галузь протягом 2021 року були реалізація проєктів інфраструктури, запуск державної програми з іпотечного кредитування, початок роботи реформованої ДІАМ (колишня ДАБІ) та програми з реставрації.

Доля будівництва у ВВП у 2021 році склала 2,3%, що все ще значно нижче за рівень європейських країн. За даними експертів компанії Rauta найвищі темпи зростання виконаних будівельних робіт за рік спостерігалися у Тернопільській (37,3%), Вінницькій (20,1%) та Черкаській (17,6%) областях. Найбільше падіння показали Чернівецька (-38,9%), Закарпатська (-26,1%) та Кіровоградська (-22,3%) області. При цьому попит нам будівельні матеріали, такі як сендвіч-панелі виріс майже на 50%.

У 2021 році активізувався сектор житлового будівництва, питома вага якого в загальному обсязі будівельних робіт склала 15%. Загальне зростання будівельної галузі переважно було забезпечено саме внаслідок зростання житлового будівництва на 16,8%.

Частка інженерних споруд зросла з 31% у 2020 році до 32,6% у 2021 році, однак бюджетна консолідація позначилася на обсягах їх будівництва, що на тлі високої бази порівняння попереднього року в результаті забезпечило зростання лише на 3,1%.

Зростання нежитлового сегмента на 3,2% переважно забезпечувалося будівництвом промислових, складських приміщень та об’єктів торгівлі. Частка нежитлового будівництва у загальній структурі становила 24,6%.

У структурі будівельних робіт за типами нове будівництво склало 29,6% від загального обсягу виробленої будівельної продукції, ремонт (капітальний та поточний) – 45%, реконструкція та технічне переоcнащення – 25,4%.

Розширення сегмента реконструкції відбулося шляхом зниження долі як нового будівництва, так і ремонтних робіт.

За підсумком 2021 року традиційно найбільший обсяг інвестицій акумулюють інженерні споруди.

Витрати на дорожню інфраструктуру сповільнилися та залишалися нерівномірними протягом року. Проте тривало зростання інших капітальних видатків.

Загальний обсяг виконаних будівельних робіт становив 9,3 млрд доларів США, що на 24% перевищує результати попереднього року. Обсяг виконаних робіт у сегменті нежитлового будівництва зріс на 20% і склав 2,3 млрд доларів США. Зростання житлового будівництва становило 30% у доларовому еквіваленті.

Значне зростання ринку у номінальному вираженні пояснюється у тому числі зростанням цін на будівельні матеріали на тлі розгортання світової енергетичної кризи та глобального підвищення цін.

За підсумком року підвищення цін відбулося в усіх сегментах будівельної галузі:

  • житлові будівлі – на 12,4%;
  • нежитлові будівлі – на 15,9%;
  • інженерні споруди – на 21,9%.

Враховуючи зростання вартості енергоносіїв та вантажних перевезень у 2022 році, очікується продовження підвищення цін у будівництві.

У структурі капітальних інвестицій в 2021 році найбільшу питому вагу займають інвестиції у машини та обладнання – 31% від загального обсягу. Доля інвестицій у житлове будівництво склала 10%, в нежитлове – 13,6%, в інженерні споруди – 25%.

У розрізі джерел фінансування загалом по економіці наявний дохід компаній залишається основним джерелом інвестицій – 72% за підсумком 2021 року.

За інформацією Rauta, загальна площа прийнятих до експлуатації нежитлових будівель за 2021 рік становила 4,8 млн м2.

Протягом року у структурі прийнятих в експлуатацію нежитлових будівель збільшувалася частка торговельних об’єктів. За підсумком 2021 року вона становила 52% від загальної площі прийнятих до експлуатації нежитлових будівель.

Доля «промислових та складів» становила 21%, що загалом відповідає середньому показнику за 3 роки.

Загальна площа прийнятих до експлуатації житлових будівель у 2021 році склала 11,4 млн м2.