Для виявлення причин безпліддя у жінок лікарями репродуктологами призначаються лабораторні дослідження. Частина досліджень є обов'язковими для всіх груп пацієнтів (клінічні та біохімічні дослідження крові та сечі, аналіз системи згортання крові, гормональні дослідження, аналіз на інфекції). Також можуть бути призначені додаткові дослідження, які включають генетичні аналізи крові, гістологічні дослідження ендометрію, онкомаркери, додаткові гормональні дослідження.

Пацієнти часто питають, чи існує якийсь спеціальний аналіз на безпліддя у жінок? За одним аналізом діагноз «безпліддя» не ставиться. Обстеження завжди відбувається комплексно. Крім аналізів на найчастіші причини безплідності, обов'язково призначається обстеження за допомогою УЗД, інструментальних методів (ехогістероскопія, гістероскопія, лапароскопія). Мета обстеження: виявити причину безпліддя для визначення тактики лікування. А про методи лікування безпліддя ви можете ознайомитися на сайті Medical Plaza.

Аналізи при жіночому безплідді

Про жіноче безпліддя говорять, коли пара не може зачати при регулярних статевих контактах протягом не менше року. Кількість безплідних пар за різними оцінками становить близько 1-15%. За порушення фертильності обов'язково перевіряють обох партнерів.

Які аналізи потрібні при жіночому безплідді

Діагностика жіночої безплідності включає групу аналізів та інструментальних методик.

Які аналізи при передбачуваному жіночому безплідді потрібно здати:

  • Статеві гормони: АМГ, ФСГ, ЛГ, естрадіол (естроген), тестостерон, прогестерон.
  • Гормони гіпофіза: пролактин, ТТГ, АКТГ.
  • Гормони щитовидки.
  • Гормони кори надниркових залоз.
  • Зішкріб з цервікального каналу з ПЛР та мікроскопією (ІПСШ, венеричні інфекції).
  • Дослідження токсоплазмоз.
  • Посткоїтальна проба.

Також для виявлення жіночої безплідності призначають інструментальні обстеження: УЗД та ін. Вибір стратегії діагностики залишається за лікарем-гінекологом, репродуктологом. Як і питання лікування жіночої безплідності.

При визначенні причин безплідності у жінок лікарями-репродуктологами призначаються аналізи на гормони, що відбивають репродуктивну функцію жіночого організму.

Перелік необхідних для встановлення діагнозу аналізів на гормони визначається лікарем-репродуктологом індивідуально, виходячи з клінічної ситуації.

Статеві гормони

При зниженні вироблення гіпофізом фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) порушується вся робота яєчників: вони не виробляють яйцеклітини та гормони яєчників – естрогени та прогестерон. За низького рівня ФСГ порушується менструальний цикл.

Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) виробляється гіпофізом і впливає на вироблення прогестерону в яєчниках. Високий показник вказує на наявність ендометріозу, полікістозу чи виснаження яєчників.

При відхиленнях у рівні пролактину порушується зростання фолікулів та процес овуляції.

Чоловічий статевий гормон – тестостерон – також присутній у жіночому організмі. У надмірному стані призводить до порушення овуляції та може призвести до викидня.

Нормальний рівень прогестерону впливає на зростання та розвиток ендометрію в матці. Це потрібно для успішної імплантації ембріона у порожнину матки та розвитку вагітності. Підвищення рівня цього гормону може сигналізувати про захворювання яєчників (наприклад, кіста яєчників), при зниженні не відбуваються овуляції у жінок.

Підвищені цифри 17-оксипрогестерону свідчить про наявність адреногенитального синдрому. З огляду на це підвищується гормон тестостерон і овуляції не відбуваються.

АМГ (антимюллерів гормон) відображає оваріальний резерв яєчників. Низькі показники вказують на виснаження яєчників. Чим нижче АМГ, тим нижче ймовірність настання вагітності.

Естрадіол (естроген) впливає на менструальний цикл, дозрівання яйцеклітин. Також впливає на зростання ендометрію та готує слизову оболонку матки до імплантації ембріона.

Кров на статеві гормони потрібно здавати строго натще і на певний день менструального циклу.

На 2-3 день менструального циклу – ФСГ, ЛГ, пролактин, АМГ.

На 8-10 день менструального циклу – тестостерон, 17-ОП.

На 19-21 день циклу – естрадіол, прогестерон.

Гормони щитовидної залози

Зміна нормального рівня гормонів щитовидної залози у жінок негативно впливає на овуляцію і зростання фолікулів.

Напередодні здачі аналізу слід виключити тренування та стреси. Здавати бажано вранці, натще. За годину до здачі аналізу бажано перебувати у спокійному стані.

Гормони кори надниркових залоз

Підвищення рівня цих гормонів призводить до порушення розвитку фолікулів, затримки овуляції та негативно впливає на вироблення цервікального слизу.

Напередодні здачі аналізу слід виключити з раціону жирну їжу та алкоголь. Здавати бажано вранці, натще. За годину до аналізу не курити.

Аналізи на інфекції у жінок

Дуже часто однією з причин безпліддя є статеві інфекції. Вони призводять до хронічного запального процесу, утворення спайок, непрохідності маткових труб.

Вчасно не проліковані або не доліковані інфекційні захворювання статевої системи переходять у хронічну форму, стирається клінічна картина, і жінка може не знати, що захворювання перейшло у приховану форму. При цьому вона може бути носієм цієї інфекції.

Для виявлення захворювань або носія інфекцій обстеження на статеві інфекції є обов'язковим і входить до стандарту обстеження при безплідді або перед плануванням вагітності.

Аналізи на інфекції проводяться за мазками зі статевих шляхів жінки (мазки на флору та ПЛР-діагностика) та по венозній крові (на наявність антитіл та антигенів у крові).

У Medical Plaza Ви можете здати аналізи на всі види інфекцій, зокрема дослідження повного біоценозу (кількісно-якісний склад мікрофлори) піхви за допомогою сучасного аналізу Фемофлор.

Біохімічні аналізи крові

Ці аналізи крові відображають роботу внутрішніх органів людини, і за найменшими відхиленнями можна виявити наявність патології та вчасно провести лікування. До обов'язкового дослідження входять: загальний білок, альбумін, глюкоза, креатинін, холестерин, АЛТ, АСТ, калій, натрій, загальний білірубін, сечовина.

Клінічні аналізи крові

Найпоширеніший аналіз крові. Відображає наявність запального процесу у організмі, рівень гемоглобіну, еритроцитів. Будь-яке медичне втручання в організм за низького гемоглобіну чи наявності запального процесу неприпустимо. Термін придатності клінічного аналізу крові не повинен перевищувати 30 днів.

Гемостазіограма (коагулограма)

Дуже важливі показники системи згортання крові. Як правило, при обстеженні проводиться контроль протромбінового та тромбінового часу, протромбінового індексу, АЧТВ, МНО, фібриногену, антитромбіну III, плазміногену.

Всі ці аналізи Ви можете здати у нашій клініці у будь-який час. Ми виконаємо всі аналізи в найкоротший термін та надішлемо результати на Вашу електронну пошту.