Благодійна організація - це один із видів некомерційної організації, повноцінна організація зі своїми процесами, співробітниками, які працюють за трудовим кодексом. Фонд існує на гроші, які приваблює із різних джерел. Фонд завжди має основний документ — статут, який можно створити та зареєструвати за допомогою фахівців юридичної компанії Legalact https://www.legalact.com.ua/statut-blagodijnoyi-organizacziyi/. В статуті прописані:
- цілі існування організації;
- види діяльності, які організація може здійснювати.
Види діяльності, які до цього списку не включені, організація здійснювати не може. У деяких статутах прописано дозвіл на комерційну діяльність. Це означає, що фонд може надавати будь-які послуги на комерційній основі. Усі кошти, що надходять від цих послуг, мають бути витрачені відповідно до призначення та цілей фонду.
Ключова відмінність від комерційної організації – немає ані акціонерів, ані розподілу прибутку. Усі залучені кошти витрачаються на основні види діяльності, прописані у статуті.
Хто працює у благодійних організаціях?
Благодійна організація наймає співробітників, тут немає жодних відмінностей від комерційних організацій:
- Трудовий договір.
- Режим роботи.
- Робочі завдання і т.д.
Але при цьому у фонді є ще волонтери, які надають послуги безоплатно: фотографи, дизайнери, юристи, водії тощо. Наявність волонтерів, які віддають частину свого вільного часу, допомагає фонду заощадити на деяких статтях витрати та спрямувати більше коштів на допомогу.
Є менеджери: директор, директор з розвитку, фандрайзер, маркетологи. Ці фахівці займаються залученням коштів у фонд. Є бухгалтери, які допомагають організації існувати як організації. Є ті, хто працює безпосередньо з благополучниками: психологи, фахівці з дитячої та підліткової психології, соціальні педагоги – люди, які вміють побачити картину в сім'ї цілком, можуть оцінити і економічний стан, і психологічний стан, і емоційні зв'язки. Є люди, які пишуть програми, методологія роботи. Це комбіновані фахівці, які розуміють соціальну проблематику, і мають психологічну освіту та відповідні знання, в тому числі це і менеджер, здатний організувати інших для ефективної роботи.
Звідки благодійні організації беруть гроші?
Джерела фінансування різних організацій влаштовані по-різному – це можуть бути приватні чи корпоративні пожертвування, цільовий капітал, фінансування засновником фонду – приватною особою чи компанією, грантова підтримка.