Експертиза на поліграфі (детекторі брехні) – це один із сучасних різновидів психофізіологічної експертизи.
Експертиза на поліграфі (детекторі брехні) – досить новий метод дослідження в Україні. Більшості громадян він знайомий із зарубіжних кінофільмів і детективних книг, та й сприймається він не завжди всерйоз, тоді як у країнах Західної Європи та Америці він уже давно зарекомендував себе і застосовується досить широко.
Незвичайність та новизна експертизи на поліграфі (детекторі брехні) породжує низку питань. Спочатку необхідно пояснити, що таке поліграф (детектор брехні). По суті це технічний пристрій, що використовується для проведення психофізіологічних досліджень. Поліграф дозволяє одночасно фіксувати кілька показників: верхнє та нижнє дихання, артеріальний тиск, пульс, кровонаповнення судин, шкірно-гальванічний рефлекс. У ході дослідження всі ці параметри мають бути враховані, інакше експертиза на поліграфі (детекторі брехні) буде необ'єктивною.
Коло питань, з яких може бути проведено експертизу на поліграфі (детекторі брехні), досить широке. У межах слідства чи суду цей вид експертного дослідження призначається у разі, якщо виникають непереборні протиріччя між показаннями учасників справи (потерпілі, підозрювані, обвинувачені) і наявними доказами. В даний час подібні дослідження проводяться в рамках кримінальних та цивільних процесів, а також щодо адміністративних правопорушень. Існує думка, що виключно обвинувачений може проходити експертизу на поліграфі (детекторі брехні). Однак, це далеко не так. Якщо підозрюваний чи обвинувачений відмовляються від проходження експертизи, то слідство чи суд мають право призначити проходження експертизи на поліграфі іншим учасникам процесу, які погоджуються з проходженням цього виду дослідження. Важливо врахувати, що дослідження на поліграфі можна проводити виключно на добровільній основі.
Слід зазначити, що сьогодні подібний вид дослідження широко застосовується поза судовою системою. Наприклад, його взяли на озброєння роботодавці і найчастіше пропонують своїм потенційним чи справжнім співробітникам пройти це обстеження. У претендентів на нове місце роботи з'ясовують причини звільнення з попереднього, мотиви до здобуття вакансії, достовірність наданих анкетних даних. Діючих співробітників можуть попросити пройти обстеження на поліграфі (детекторі брехні) у рамках службового розслідування про розголошення комерційної таємниці, підробку документів, розкрадання.
Обстеження на поліграфі (детекторі брехні) стає затребуваним у приватному житті. Наприклад, один із подружжя хоче переконатися у вірності іншого, або члени сім'ї бажають визначити, чи є в одного з них «сумнівні знайомства», ігрова залежність.
ЯКА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ЕКСПЕРТИЗИ НА ПОЛІГРАФІ (ДЕТЕКТОРІ БРАВИ)?
Дослідження на поліграфі (детекторі брехні) є безпечною для здоров'я людини процедурою, що полягає в оцінці експертом-поліграфологом психофізіологічних реакцій людини на візуальні або словесні стимули. Ті чи інші реакції людини, що залишаються в пам'яті, говорять про те, що подія значуща. Якщо подібна подія фіксується в рамках експертизи на поліграфі (детекторі брехні), а підекспертний про це не сказав, то це може стати підставою, щоб запідозрити людину в прихованні фактів.
Тривалість експертизи на поліграфі (детекторі брехні) найчастіше становить від півтори до трьох годин. Багато в чому це визначається кількістю питань та завдань, поставлених перед фахівцем. Приміщення, де проводиться експертиза, має бути звукоізольованим, щоб підекспертний не відволікався. Підекспертний будь-якої миті може попросити зупинити проведення експертизи.
Яка методика тестування в рамках експерти на поліграфі (детекторі брехні)?
Експертиза на поліграфі (детекторі брехні) складається із кількох блоків. У першому блоці експерт та тестований обговорюють питання, які задаватимуться згодом. Робиться це для того, щоб встановити, наскільки зрозумілий зміст запитань. Експерт-поліграфолог докладно пояснює всі етапи перевірки на поліграфі (детекторі брехні), ставить питання про стан здоров'я. Фахівця необхідно попередити про деякі захворювання, наприклад, про те, що тестований страждає на нервові або серцево-судинні захворювання. Однак є низка протипоказань для проходження експертизи на поліграфі (детекторі брехні). До них відносяться:
o психічні захворювання;
o алкогольна та наркотична залежність;
o похилого віку;
o наявність гострого болю або сильної втоми;
o наявність хвороб у стадії загострення.
На наступному етапі тестованому закріплюють спеціальні датчики, після чого експерт-поліграфолог ставить запитання. Виділяють три типи питань: нейтральні, значущі та контрольні. Перший тип відноситься до загальних питань (Вас звуть Іван? Ви народилися в Україні?). Вони, як правило, не викликають будь-яких фізіологічних реакцій і застосовуються для того, щоб перевірити уважність тестованого. Значні питання стосуються безпосередньо аналізованої події. Контрольні питання пов'язані з аналізованим явищем, але на нього не вказують. Під час проведення експертизи на поліграфі (детекторі брехні) вичленюються істотні обставини, що визначають роль підекспертного у події (причетна чи непричетна особа до скоєння діяння тощо.). Правильно, якщо питання починається зі слів «чи чув», «чи бачив», чи «знав», оскільки він заснований на конкретній дії. Неправильно ставити питання оцінного характеру або факт скоєння дій кимось. Формулювання складу злочину, дії має бути присутнім у питанні.
На наступному етапі експерт проводить інтерпретацію поліграм. На даний момент вченими розроблено два типи аналізу: загальний підхід та аналіз числового виразу. В рамках першого підходу експерт комбінує дані тестування з матеріалами справи (докази, дані тощо). У рамках другого підходу зіставляються фізіологічні реакцію значні і контрольні питання. Наприклад, значуще питання 2 порівнюється з контрольним питанням 2. Якщо відповіді ними немає значних розбіжностей, то відповідям присвоюється категорія 0. Якщо розбіжності є, їм присвоюється категорія від 1 до 3 (за рівнем посилення відмінностей: помітне, сильне і дуже виражене ). При сильнішої реакцію контрольне питання, ніж значний, категорії мають негативне значення (-1, -2, -3). Потім експерт підсумовує отриманий результат. Оцінюючи -6 і нижче вважається, що тестований винен. Оцінюючи +6 і вище вважається, що тестований невинний. Оцінка від -5 до +5 свідчить про невизначений результат.
ЩО ЯК ПРЕДСТАВЛЯЄ ВИСНОВОК ЕКСПЕРТИЗИ НА ПОЛІГРАФІ (ДЕТЕКТОРІ БРЕШНІ)?
За результатами дослідження спеціаліст-поліграфолог складає висновок, у якому описує використовувані методи, вказує перелік питань, робить висновки. Слідчому чи людині, що пройшла даний вид обстеження, видаються поліграма (роздруківка графіків фізіологічних реакцій), тестові питання, відеозапис. Необхідно звернути увагу, що на відеозаписи до кадру одночасно мають потрапляти обстежуваний, експерт та екран поліграфа (детектора брехні). Відеозапис є невід'ємною умовою проведення експертизи на поліграфі (детекторі брехні), оскільки у разі виникнення спірних ситуацій інший фахівець-поліграфолог може оцінити коректність експертизи, що проводиться, обґрунтованість зроблених раніше висновків.
Хто може спостерігати за проведенням експертизи на поліграфі (детекторі брехні)?
Присутність третіх осіб у рамках експертизи на поліграфі (детекторі брехні) може змінити психофізичні реакції, і результати дослідження будуть неточними.