Детектор брехні – прилад, за допомогою якого проводять інструментальні дослідження показників для виявлення реакцій, котрі являються їм невластивими. Генератор страху (так його іноді називають) дозволяє оцінити наскільки правдиві дані, видані людиною.
Де може стати у пригоді?
В основі тестування на поліграфі лежить реєстрація параметрів шкірно-гальванічного опору, серцево-судинної діяльності, а також дихання.
З самого початку вищевказаний інструмент створювався виключно, щоб розкрити кримінальні злочини. Проте на сьогодні послуги поліграфолога використовуються в значно більшій кількості сфер:
- Розкрадання майна, шахрайства, крадіжки, як підприємствами, так і приватними особами;
- Перевірка на поліграфі являється актуальною для комерційних компаній, котрими проводяться перевірки потенційних співробітників;
- Ця послуга необхідна і приватним особам при найнятті домашнього персоналу (охоронців, кухарів, нянь);
- Поліграф допоможе бізнес-партнерам під час укладання важливих угод.
Багато хто ще може виділити окрему галузь, де використовують інструмент – телебачення. Але це все-таки відносно. Детектор брехні часто використовують для спорів, забуваючи про дотримання інструкцій. Як мовиться, ефектність – головніше за все.
Чи можна бути повністю впевненим в отриманому результаті?
Спочатку необхідно наголосити, що поліграф являється пристроєм, що реєструє реакцію людини, котра намагається ввести спеціаліста в оману. І так, як брехня являється абстрактним поняттям, його неможливо математично точно обчислити. Це означає, що для того, щоб тест на поліграфі досяг максимальної вірогідності, важливо дотримуватися нижче вказаних вимог:
- Місце проведення. Кабінет для процедури обов’язково не має містити об’єктів, відволікаючих людину. Це стосується також сторонніх осіб і зовнішніх шумів.
- Час, коли проводиться перевірка на детекторі брехні. Найбільш сприятливим для проведення являється початок дня. Ввечері людина буде виснаженою, їй важче реагувати на стимули адекватно.
- Правильність запитань. Дуже важливо, щоб коли людині надавалися послуги поліграфа, спеціаліст склав ключові правильні питання. Перевірка не може ґрунтуватися на бажаннях, почуттях, намірах і т.д. Запитання має стосуватися конкретного вчинку, скоєного в минулому. Також не менш важливо, щоб воно було конкретне. На нього можна відповісти «так» чи «ні».
Таким чином, можна побачити, що більшість фактів, відомих людям про тест на детекторі брехні являються неправдивими. Взяти, наприклад, телевізійні шоу. Інструмент наділяють майже магічними властивостями, забуваючи, що це звичайний пристрій, у якого є свої умови. Поліграфологи нехтують важливими стандартами, тому не дивно, що в результаті подібної «процедури» вони отримають нічого не вартий висновок.
Джерело: https://polygraph-kiev.com/