Для того, щоб відкрити новий ресторан достатньо найняти хорошого шеф-кухаря, придбати меблі, розробити меню. Багато хто так вважає. Однак цього недостатньо. Відкриття ресторану – досить ризикова й зовсім непроста справа. Як і будь-який інший бізнес даний супроводжується великою кількістю ризиків. Адже варто не просто правильно розставити пріоритети у таких питаннях як меню, концепцій, але й враховувати складнощі управління, ведення переговорів тощо.
Якщо ви хочете відкрити ресторан буде не зайвим розглянути основні ризики. Адже на успіх вливає безліч факторів, тому варто ще на етапі відкриття все це врахувати.
Потенційні ризики
Ресторанний бізнес чомусь для багатьох підприємців здається легким. Однак, він значно складніший ніж може здатися, адже з самого початку супроводжується ризиками.
З першого дня відкриття все може піти не по плану. Концепція не дасть очікуваного результату, а також можна помилитися з розташуванням. І впродовж перших декілька місяців заклад закриється. Буває й так, що концепція вдала, однак було допущено помилку з персоналом. Інколи може виникнути думка, що причина невдачі в неефективній рекламі.
Основа сучасного ресторанного бізнесу – це маркетинг. Тому не завжди причину невдач варто шукати лише у кухні, персоналі, або рекламі. В умовах конкуренції ресторан вже давно не бізнес шефів, або рестораторів, а маркетологів. Тому здобути успіх у даному напрямку значно важче, ніж 10 років тому.
Як відкрити ресторан в Україні?
Як відкрити ресторан? Над цим запитанням замислюється чимало підприємців-початківців. Відкриття бару, ресторану, або кафе вимагає неабияких зусиль, створення бізнес-плану і не тільки. Також необхідно врахувати:
- Який ресторан ви плануєте відкрити. Заздалегідь варто знайти відповідь на дане запитання, адже від формату закладу буде залежати місце його розташування, обладнання яке необхідно буде придбати тощо.
- Місце розташування. Після того, як обрано формат ресторану варто знайти відповідне приміщення. Не потрібно економити на даному моменті, адже цей фактор напряму впливає на кількість відвідувачів і рівень доходу.
- Вивчення цільового ринку. Необхідно вивчити цільову аудиторію, яка у майбутньому стане вашим клієнтом. Це дозволить спланувати кожну деталь закладу.
- Розробка концепції. Варто зрозуміти чим ваш заклад буде відрізнятися від конкурентів. Можливо особливістю кафе стане авторська випічка, смачна кава тощо.
- Оформлення документів. Перед відкриттям власного закладу громадського харчування ви повинні розуміти, які документи знадобляться. Тому варто врахувати не лише час, але й матеріальні ресурси, які будуть потрібні для реалізації даного завдання.
- Система для продажу. Для ефективного запуску закладу знадобиться впровадження спеціальної POS-системи. Програмне забезпечення допоможе приймати замовлення, відстежувати платежі, отримувати актуальні статистичні дані й т. д.
Все це лише базові пункти, які необхідні при відкритті власного бізнесу.
Навіщо новому закладу система автоматизації?
Як показує практика, систему автоматизації ресторану необхідно впроваджувати з відкриття закладу. Це допоможе відразу оптимізувати робочі процеси, уникнути крадіжок зі сторони персоналу й пришвидшити процес обслуговування.
Програмне забезпечення дозволить підвищити ефективність бізнесу вже з перших днів роботи закладу. А також дасть можливість:
- бачити залишки на складі
- вести облік фінансових транзакцій;
- слідкувати за аналітикою в режимі реального часу;
- бачити рівень продаж і результати роботи кожного працівника.
А головне, програма допоможе бачити реальні результати роботи. Що дасть можливість приймати лише правильні управлінські рішення.
Які документи потрібні для відкриття ресторану?
Перед відкриттям закладу заздалегідь необхідно здійснити підготовку документів. Зокрема потрібно укласти договір з представниками пожежної служби, санепідемстанції й т. д. А також знадобиться:
- реєстрація у податковій;
- оформлення ліцензії на реалізацію алкогольних напоїв;
- договір на оренду приміщення;
- договір на вивезення сміття;
- договір на дезінсекцію.
На оформлення документів знадобиться деякий час. Однак при відповідальному підході труднощів під час отримання документації не повинно виникнути. При цьому, швидкість у даному питанні не головне.
В яку суму обійдеться відкриття ресторану?
Як при відкритті мережі ресторанів, так і одного закладу для того, щоб побачити комплексну картину необхідно скласти бізнес-план. Саме таким чином вдасться спланувати базові витрати, до яких необхідно віднести:
- купівлю, або оренду приміщення;
- оформлення документів;
- ремонт приміщення та закупівля меблів;
- проєктування та дизайн;
- придбання обладнання;
- витрати на просування;
- придбання програмного забезпечення.
У бізнес-плані також вдасться визначити прогнозований дохід й здійснити розрахунки щодо точки беззбитковості та рентабельності. А після відкриття закладу доходи та витрати допоможе відстежувати програмне забезпечення.
В одній статті досить важко розглянути всі нюанси відкриття ресторану. Існує й безліч зовнішніх факторів та можливостей для досягнення поставленої цілі. Не варто й забувати про ряд ризиків, якими супроводжується даний бізнес. Однак плідна праця та хороша підготовка допоможе правильно сформувати бізнес і бути на крок поперед від конкурентів