Терміни «психопат» і «соціопат» зовсім не є синонімами. Між ними є суттєва різниця, яку повинна знати кожна людина. Навіщо? Кожен з нас може зіткнутися з соціопатом або психопатом у житті. 

Щоб не постраждати, слід знати кілька головних рис, які характеризують особистості таких людей, знати як визначити, з ким маємо справу в конкретний момент. Важливо розуміти, що соціопати та психопати мають антисоціальний розлад, але рівень їх небезпеки для суспільства істотно різниться.

Різниця в мозку

Вважається, що психопатами народжуються, тобто відмінність в роботі структур мозку «нормальної» людини та психопата можна простежити з ранніх років життя.

Існує гіпотеза, що психопатія передається у спадок. З іншого боку, соціопатами не народжуються, а стають під впливом зовнішніх факторів. Зазвичай тригерами запуску соціопатії виступає насильство в дитинстві – емоційне, фізичне, пише львівський психолог Ольга Климентович.

Емоційна стійкість і кримінальні нахили

Психопати не здатні відчувати співпереживання та жалості, тому вони стають найнебезпечнішими злочинцями. В'язниця та війна – це рай для психопата. У цих місцях можна безкарно знущатися, дати волю маніпуляціям і вмінню брехати.  

Психопат здатний детально продумати злочин, втертися в довіру до майбутньої жертви. Також відомо, що психопати не відчувають або відчувають дуже не інтенсивно такі емоції, як страх і відчай. Це дозволяє їм залишатися спокійними при вчиненні злочинів. Головне для психопата задоволення своїх бажань і інстинктів.

Соціопати дуже імпульсивні, їх легко розгнівати. Дії соціопатів можуть бути непередбачуваними та хаотичними. Вони приймають рішення без роздумів і складання плану. Якщо соціопат займається криміналом, його швидко ловлять і садять у в'язницю, на відміну від психопата. 

Соціопати інтерпретують поведінку інших людей, як агресивну та ворожу. Це відлуння дитячих травм. Їм здається, що весь світ налаштований проти них, а їх поведінка лише спроба захистити себе. 

Говорячи простіше, якщо ви наступили на ногу соціопату, він негайно відреагує спалахом гніву або матів. Від психопата у відповідь ви отримаєте запевнення, що все в порядку. Але якщо ви забруднили його улюблені туфлі, з тією ж посмішкою він жорстоко помститься.   

Соціальна взаємодія соціопата та психопата

Психопат чудовий маніпулятор, справляє сприятливе враження на навколишнє оточення. Якщо людина може бути потенційно корисна, він напевно її зачарує, що б використовувати, коли прийде час. Психопати успішні в житті. У них є всі якості, щоб заробляти та панувати. Але чужі страждання для них абсолютно не мають сенсу. Вони не відчувають найменшого почуття провини за власні вчинки.

Соціопати не можуть похвалитися тим самим. Їх життя – це низка провалів і катастроф. Маніпулювати вони не вміють. Єдине, що у них виходить – викликати страх в інших людей. Соціопат часто виглядає неадекватною людиною, а це лякає. Творить зло, не замислюючись про наслідки.

Дивно, але соціопат може бути хорошим другом. Якщо соціопат вирішить, що вам можна довіряти, він віддасть за вас життя. На відміну від психопата, соціопат вміє відчувати та любити, проблема в тому, що він не здатний контролювати та усвідомлювати ці почуття.