Через неузгодженості в податковому законодавстві, на електронному рахунку опинилось 8,2 млн грн бюджетних коштів, якими управління комунальної власності не могло сплатити ПДВ до державного бюджету, але і повернути ці кошти ГУ ДПС у Львівській області відмовлялось. Справа тривала майже два роки, і лише касаційний суд ухвалив рішення про повернення коштів. Тож найближчим часом гроші надійдуть до міського бюджету.
Як пояснили в міському управлінні комунальної власності, за період з 18.11.2019 по 15.04.2020 управління фінансів зі свого рахунку у Державній казначейській службі України перераховувало кошти на електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритий на управління комунальної власності Львівської міської ради. Цей рахунок відкривають автоматично для сплати податку, він адмініструється Казначейством та Податковою, а платник має право тільки поповнювати його та отримувати інформацію про рух коштів.
У зв’язку з тим, що поповнення рахунку, відкритого на управління комунальної власності, відбулось іншою юридичною особою, сплатити ПДВ з них не було можливим. Відтак, у липні 2020 року управління комунальної власності звернулось до ГУ ДПС у Львівській області із заявою про повернення вказаних коштів. Однак, у задоволенні цієї заяви було відмовлено. Відмову обґрунтували тим, що кошти, які управління комунальної власності хоче повернути, перераховані не з їхнього рахунку, а повернення можливе тільки тому, хто їх перерахував. Тоді вже управління фінансів міста звернулось із заявою про повернення коштів. Однак ГУ ДПС у Львівській області знову відмовило в перерахуванні коштів, зазначаючи, що ці кошти є на рахунку, відкритому на управління комунальної власності.
«Таким чином, виникла ситуація, в якій на рахунку опинилось 8,2 млн бюджетних коштів, якими наше управління не могло сплатити ПДВ до державного бюджету, але і повернути ці кошти ГУ ДПС у Львівській області відмовлялось. Якщо б ці кошти не були повернуті, то по збігу трьох років, вони були б зараховані до державного бюджету. Жодних дій ГУ ДПС у Львівській області щодо повернення цих коштів у місцевий бюджет не було запропоновано», - пояснюють у міському управлінні комунальної власності.
Відтак, у січні 2021 року до Львівського окружного адміністративного суду було подано позов про повернення коштів. Однак у липні 2021 року суд відмовив у задоволенні позову, пославшись на неможливість застосування спеціального законодавства про повернення помилково/надміру сплачених коштів з електронного рахунку, відкритого на управління. Суд погодився з ГУ ДПС у Львівській області, що не існує технічної можливості повернути ці кошти.
Восьмий апеляційний адміністративний суд також повністю погодився з аргументами, наведеними Львівським окружним адміністративним судом, та залишив рішення в силі.
Однак 9 лютого 2023 року Верховний Суд у складі суддів Касаційного адміністративного суду рішення судів першої та апеляційної інстанції скасував, ставши на бік позиції управління комунальної власності.
«Суд зазначив, що управління фінансів має право на повернення помилково сплачених грошових зобов’язань. Органи ДПС України не можуть встановлювати додаткових умов для такого повернення, а можливість повернення коштів не може ставитись у залежність від внутрішніх норм органів, що здійснюють таке повернення, адже право особи гарантоване законом. Таким чином, була створена нова судова практика у відносинах щодо повернення помилково та/або надміру сплачених коштів, яка вказує на попереднє помилкове тлумачення ДПС України податкових норм», - додають в управлінні комунальної власності ЛМР.
Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/city/municipal-property/295323-unikalna-sprava-miskomu-upravlinniu-komunalnoi-vlasnosti-vdalosia-povernuty-8-2-mln-hrn-do-biudzhetu