Сьогодні, 14 липня, відбулося засідання координаційної ради з питань сімейної політики при Львівській ОВА, під час якої обговорили реалізацію в області Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми, яку уряд затвердив у червні цього року.
Зазначимо, що закон «Про протидію торгівлі людьми» Верховна Рада України прийняла у 2012 році і згідно з ним людина, яка постраждала від цього злочину, звернувшись до місцевої державної адміністрації, має право на отримання відповідного статусу – це дає їй можливість отримати одноразову матеріальну допомогу, а також медичну, правову, соціальну, психологічну допомогу, тимчасовий притулок. Про встановлення відповідного статусу видається довідка.
Сьогодні члени координаційної ради, куди входять представники ОВА, поліції, міграційної служби, управління з питань праці та ін. відомств, а також громадських організацій, обговорили перші етапи у реалізації Державної програми на період до 2025 року.
«Внаслідок військового вторгнення російської федерації у 2014 році та повномасштабної російсько-української війни зросла кількість злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми.
Статистика виявлення таких злочинів ведеться, зокрема, з 2012 року на Львівщині статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, отримали 43 особи. Проте, це лише невелика частка тих випадків, які вдалося виявити і зафіксувати.
Приєднуючись до реалізації Державної програми уряду, Львівщина декларує готовність вжити всіх необхідних заходів для покращення механізмів виявлення осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та забезпечення надання їм необхідної, передбаченої законом, допомоги», – зазначив голова координаційної ради, заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
Зокрема, у межах засідання координаційної ради Олена Кальбус, керівниця програм з протидії торгівлі людьми ГО «Центр «Жіночі Перспективи», представила проєкт «Національний механізм взаємодії суб’єктів з протидії торгівлі людьми у Львівській області». Вона зазначила, що проєкт триває з 15 травня 2023 року до 15 квітня 2024 року.
Проєкт передбачає виявлення та надання комплексної спеціалізованої допомоги 55 особам, а саме тим, які постраждали від торгівлі людьми (33 людини), та від експлуатації і інших видів гендерно зумовленого насильства (22 людини). Серед заходів проєкту проведення:
- інформаційної сесії для керівників центрів колективного поселення ВПО на Львівщині та керівників координаційних центрів для ВПО при районних військових адміністраціях,
- нарад з представниками влади, відповідальними за протидію торгівлі людьми щодо організації виявлення таких людей та перенаправлення їх для отримання спеціалізованої допомоги
- тренінгів для осіб, відповідальними встановлення статусу постраждалих від торгівлі людьми та ін.
- Одним із перших заходів для реалізації Державної програми буде стратегічна сесія зі створення плану дій з протидії торгівлі людьми до 2025 року на Львівщині, яка відбудеться 31 липня – 1 серпня.
«Метою нашого проєкту є забезпечення розвитку системи протидії торгівлі людьми на рівні територіальних громад та її ефективного функціонування, зокрема, сприяння проактивній ідентифікації осіб, які постраждали внаслідок торгівлі людьми або експлуатації; перенаправлення та надання їм необхідної допомоги; проведення інформаційно роз’яснювальної роботи з постійними та тимчасовими (ВПО) жителями громад», – наголосила Олена Кальбус.
Додамо, що 30 липня у світі відзначають Міжнародний день протидії торгівлі людьми, тож напередодні на Львівщині відбудуться тематичні інформаційні заходи.
Довідково:
Як повідомляють у департаменті соціального захисту населення ЛОВА, станом на сьогодні з 2012 року (відколи діє Закон) вже 43 особи з Львівщини отримали статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми. З них: 12 – жінки, 28 – чоловіки, 3 – діти (2 дівчат, 1 хлопчик). За формою експлуатації: 25 випадків – трудова; 11 – сексуальна; 2 – продаж дитини; 5 – втягнення осіб у злочинну діяльність.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, що здійснюється з метою отримання прибутку з експлуатації чоловіків, жінок і дітей. Це також кримінальний злочин, який карається відповідно до положень Кримінального кодексу України позбавленням волі на строк від 3-х до 15-ти років.
Згідно з приміткою до ст. 149 ККУ під експлуатацією людини слід розуміти
- всі форми сексуальної експлуатації,
- використання в порнобізнесі,
- примусову працю або примусове надання послуг,
- рабство або звичаї, подібні до рабства,
- підневільний стан,
- залучення в боргову кабалу,
- вилучення органів,
- проведення дослідів над людиною без її згоди,
- усиновлення (удочеріння) з метою наживи,
- примусову вагітність або примусове переривання вагітності,
- примусове одруження,
- примусове втягнення у зайняття жебрацтвом,
- втягнення у злочинну діяльність,
- використання у збройних конфліктах тощо.
Як звернутися по допомогу:
Зателефонувати:
на номер Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів – 527. Щодня з 08:00 до 20:00 безкоштовно та конфіденційно;
+380974482274 – ГО «Центр «Жіночі Перспективи» у Львівській області;
(032) 255-37-70 – департамент соціального захисту населення Львівської ОВА;
Звернутися до поліції за телефоном 102.