У Львові, на вул. Пластовій, 13, триває будівництво сміттєпереробного заводу. Станом на сьогодні він готовий на 25%, зокрема виконано 100% робіт з проєктування та виготовлено 80% робочої документації. Будівельні роботи здійснює польська компанія Control Process S.A.
Ділянка, на якій будується завод, є досить складною, адже поруч тече річка Полтва. Відтак, щоб уможливити будівничі роботи, на території майбутнього заводу було забито понад дві тисячі палів. Загальна площа ділянки 9,7 га, а площа забудови становитиме 21 901,30 м².
«В Україні, за роки незалежності, не збудовано жодного заводу такого рівня, бо на це не було політичної волі. Натомість за кордоном будівництво таких заводів мало шалену грантову підтримку, бо переробка відходів - це рівень нашої цивілізованості. Наше завдання – збудувати завод у Львові, і зробити це якісно», - наголосив міський голова Львова Андрій Садовий.
Майбутній завод зможе переробити 250 тис. тонн відходів на рік. Це та кількість відходів, яку на сьогодні збирають у Львові. Якщо буде потрібна більша потужність, то технологія дозволить її забезпечити.
«Це цілий механіко-біологічний комплекс. Тобто тут не тільки сортування, а й набір обладнання, що дозволить якісно сортувати вторинну сировину, а також підготувати матеріал до RDF-палива - це альтернативне паливо, яке є замінником бурого вугілля і газу та дозволить у майбутньому забезпечити нашу державу хорошим матеріалом, який зараз використовується в багатьох країнах світу. Зараз вже є дві компанії, які готові купувати у нас RDF-паливо і також є компанії, які готові купувати у нас вторинну сировину» - зауважив Тарас Калужний, директор ЛКП «Зелене місто».
Зараз над будівництвом заводу у Львові працює понад півсотні працівників, а також 10 одиниць техніки.
«Зараз заливаємо фундаменти, встановлюємо металеві конструкції даху. Через 3-4 місяці будемо закривати панелями зовнішні фасади заводу. Плануємо закінчити будівельні роботи до кінця року, а вже наступного - буде доставка різних технологічних споряджень для осушки та іншого», - розповів Кшиштоф Хабіер, керівник проєкту, представник генерального підрядника Control Process S.A.
Попередня вартість договору (обладнання та роботи) з будівництва сміттєпереробного заводу становить 36.6 млн євро. Але у зв'язку із зміною курсу валюти та війною, вартість проєкту та обладнання може дещо зрости. За реалізацією проєкту відбувається постійний міжнародний нагляд.
«Роботи виконують згідно з проєктом. Погодні умови не дуже сприяють, але надіємось, що потрохи все зміниться і буде легше виконувати всі роботи. Плануємо, що до кінця року, у четвертому кварталі, ми здамо будівельну частину під монтаж обладнання», - повідомив Володимир Рудевич, інженер технічного нагляду, міжнародний консультант, представник компанії Hidroterra.
Очікується, що на сміттєпереробному заводі буде працювати 184 особи. У найближчий час керівний склад заводу поїде на довготривале навчання у Польщу.
Загалом налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами у Львові передбачає три важливі паралельні процеси:
- будівництво механіко-біологічного комплексу перевантаження та переробки твердих побутових відходів. Станом на зараз виконано 25% робіт.
- рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища (відновлення порушених земель на всій площі Грибовицького полігону та прилеглих ділянок, що були забруднені під час зсуву у травні 2016 року та тих, що зайняті озерами (запобіжними ємностями накопичення). Станом на 1 квітня 2023 року на Грибовицькому полігоні виконано 91% всіх робіт.
- компостування роздільно зібраних харчових та садово-паркових відходів (роздільний збір органічних та садових відходів та їх подальше перероблення на міській станції компостування). Останні два роки ЛКП «Зелене місто» продає отриманий від органіки продукт. Лише від початку 2023 року було реалізовано 238 тонн компосту.