29 січня виповнилося 100 років з дня зіткнення біля станції Крути. У Києві ця історична дата відзначається в цьому році протягом п'яти днів - з 27 по 31 січня. Про події столітньої давності - в традиційній рубриці Status Quo "Корисно знати".
Перед боєм
Історія бою в районі села Крути за 130 кілометрів від Києва(зараз - Чернігівська область) починається з Жовтневого перевороту в Петрограді і зміщення Тимчасового уряду. Українська Центральна рада, сформована в березні 1917-го, не визнала владу Раднаркому і рад робітничих, селянських і солдатських депутатів. Спроба встановлення радянської влади в Києві в листопаді 1917-го була пригнічена. Центральна рада проголосила створення Української Народної Республіки.
Паралельно в Харкові в кінці грудня 1917-го було проголошено створення ще однієї УНР, але радянської. Українська народна республіка рад користувалася підтримкою Ради народних комісарів, яка взяла під контроль Петроград, Москву і деякі території європейської частини Росії.
Протягом грудня радянська влада була встановлена на Донбасі, в Олександрівську (нині - Запоріжжя), Катеринославі (нині - Дніпро) та Одесі. Збройні загони, що підтримують ради робітничих, селянських і солдатських депутатів, почали наступ на Київ.
Бій під Крутами
25-27 січня між силами УНР і рад відбувалися зіткнення в районах Сум, Конотопа і населених пунктів уздовж залізниці Полтава-Київ.
Біля залізничної станції Крути УНР зосередила 420 бійців - 250 офіцерів і юнкерів і 170 добровольців з числа київських студентів і місцевих жителів. На озброєнні загону було 16 кулеметів і одна гармата.
До залізничної станції підійшов радянський загін під командуванням латиського більшовика і поручика царської армії Рейнгольда Берзіна. Загін налічував близько 3000 багнетів.
29 січня 1918 року сили УНР обстріляли передовий загін радянських сил з кулеметів і гармати, яка була розміщена на бронепоїзді. Наступаючі зазнали значних втрат (за однією з версій, втрати склали близько 300 чоловік). Незважаючи на втрати, радянський загін продовжував атаки. Через кілька годин бою підійшли основні сили червоних і бронепоїзд.
Сили сторін були явно не рівні. Наступаючі мали семиразову перевагу в живій силі, що виключало можливість утримання позицій. Опинившись перед загрозою оточення, загін УНР відступив, втративши 27 чоловік. Значна частина відступила на поїзді. Один взвод - 34 бійця - не встиг відійти і потрапив в полон. Шістьох поранених відправили до Харкова, де вони пішли з госпіталю. Доля решти була трагічна - їх розстріляли.
Відступаючи, загін УНР пошкодив залізничне полотно, що загальмувало просування сил Берзіна до Києва.
Недалеко від місця бою біля станції Бобрик знаходився більший загін під командуванням Симона Петлюри. Але отримавши звістку про повстання на заводі "Арсенал", Петлюра рушив не на підтримку сил під Крутами, а на Київ, вважаючи, що там знаходиться джерело більшій небезпеці.
Повстання в Києві
Під час зіткнення під Крутами значно більш запеклі і кровопролитні бої почалися в самому Києві. 29 січня прихильники радянської влади підняли повстання. З обох сторін у боях було задіяно від двох до трьох тисяч бійців. Результат протистояння вирішив Гайдамацький кіш під командуванням Симона Петлюри, який прибув до Києва 1 лютого. 4 лютого був узятий останній опорний пункт повстанців - завод "Арсенал".
Сили УНР втратили 300 убитими і 600 пораненими. Повсталі - до 1500 осіб, деякі з яких були розстріляні після придушення опору.
Після встановлення радянської влади в Києві 750 убитих в ході повстання були поховані в Маріїнському парку.
Через кілька днів після придушення січневого повстання Київ був зданий радянським загонам. Однак радянська влада протрималася в місті всього місяць. Після укладення Брестського миру і виходу Росії з Першої світової війни територія України була окупована військами Німецької імперії і Австро-Угорщини.
На початку березня 1918 року в Київ повернулася Центральна рада, хоча і вона протрималася недовго. Ще через півтора місяці влада в Києві в результаті перевороту і за згодою німецького командування взяв в свої руки колишній царський генерал Павло Скоропадський, проголошений гетьманом. Але це вже дещо інша історія.
Як відзначають пам'ятну дату?
На державному рівні річницю бою під Крутами почали відзначати з 2004 року - після того, як президент Леонід Кучма підписав указ "Про вшанування пам'яті героїв Крут".
Деякий час заходи, присвячені історичній даті, обмежувалися покладанням квітів офіційними особами до тематичного меморіалу, відкритого біля села Пам'ятне Борзнянського району Чернігівської області.
В останні роки шанувальники історичних реконструкцій проводять постановочні костюмовані битви в районі села Крути, а також в Києві в районі станції метро "Арсенальна".
До 100-річчя історичної події знімається кінокартина "Крути 1918. Захист".
У 2018-му річниця бою в Києві відзначається впродовж п'яти днів. У програмі заходу - слідування "поїзда єдності" за маршрутом Київ-Крути, реконструкція бою на "Арсенальній" і інші заходи.
29 января исполнилось 100 лет со дня боестолкновения около станции Круты. В Киеве эта историческая дата отмечается в этом году в течение пяти дней - с 27 по 31 января. О событиях столетней давности - в традиционной рубрике Status Quo “Полезно знать”.
Перед боем
История боя в районе села Круты в 130 километрах от Киеве (сейчас – Черниговская область) начинается с октябрьского переворота в Петрограде и смещения Временного правительства. Украинская Центральная рада, сформированная в марте 1917-го, не признала власть Совнаркома и советов рабочих, крестьянских и солдатских депутатов. Попытка установления советской власти в Киеве в ноябре 1917-го была подавлена. Центральная рада провозгласила создание Украинской народной республики.
Параллельно в Харькове в конце декабря 1917-го было провозглашено создание еще одной УНР, но советской. Украинская народная республика советов пользовалась поддержкой Совета народных комиссаров, взявшего под контроль Петроград, Москву и некоторые территории европейской части России.
В течение декабря советская власть была установлена на Донбассе, в Александровске (ныне - Запорожье), Екатеринославе (ныне - Днепр) и Одессе. Вооруженные отряды, поддерживающие советы рабочих, крестьянских и солдатских депутатов, начали наступление на Киев.
Бой под Крутами
25-27 января между силами УНР и советов происходили боестолкновения в районах Сум, Конотопа и населенных пунктов вдоль железной дороги Полтава-Киев.
Около железнодорожной станции Круты УНР сосредоточила 420 бойцов - 250 офицеров и юнкеров и 170 добровольцев из числа киевских студентов и местных жителей. На вооружении отряда было 16 пулеметов и одно орудие.
К железнодорожной станции подошел советский отряд под командованием латышского большевика и поручика царской армии Рейнгольда Берзина. Отряд насчитывал около 3000 штыков.
29 января 1918 года силы УНР обстреляли передовой отряд советских сил из пулеметов и орудия, размещенного на бронепоезде. Наступавшие понесли значительные потери (по одной из версий, потери составили около 300 человек). Несмотря на потери, советский отряд продолжал атаки. Через несколько часов боя подошли основные силы красных и бронепоезд.
Силы сторон были явно не равны. Наступавшие имели семикратное превосходство в живой силе, что исключало возможность удержания позиций. Оказавшись перед угрозой окружения, отряд УНР отступил, потеряв 27 человек. Значительная часть отступила на поезде. Один взвод – 34 бойца – не успел отойти и попал в плен. Шестерых раненых отправили в Харьков, где они ушли из госпиталя. Судьба остальных была трагична – их расстреляли.
Отступая, отряд УНР повредил железнодорожное полотно, что затормозило продвижение сил Берзина к Киеву.
Недалеко от места боя около станции Бобрик находился больший отряд под командованием Симона Петлюры. Но получив весть о восстании на заводе "Арсенал", Петлюра двинулся не на поддержку сил под Крутами, а на Киев, полагая, что там находится источник большей опасности.
Восстание в Киеве
Во время боестолкновения под Крутами значительно более ожесточенные и кровопролитные бои начались в самом Киеве. 29 января сторонники советской власти подняли восстание. С обеих сторон в сражениях было задействовано от двух до трех тысяч бойцов. Исход противостояния решил Гайдамацкий кош под командованием Симона Петлюры, прибывший в Киев 1 февраля. 4 февраля был взят последний опорный пункт восставших – завод “Арсенал”.
Силы УНР потеряли 300 убитыми и 600 ранеными. Восставшие – до 1500 человек, некоторые из которых были расстреляны после подавления сопротивления.
После установления советской власти в Киеве 750 убитых в ходе восстания были похоронены в Мариинском парке.
Спустя несколько дней после подавления январского восстания Киев был сдан советским отрядам. Однако советская власть продержалась в городе всего месяц. После заключения Брестского мира и выхода России из Первой мировой войны территория Украины была оккупирована войсками Германской империи и Австро-Венгрии.
В начале марта 1918 года в Киев вернулась Центральная рада, хотя и она продержалась недолго. Спустя еще полтора месяца власть в Киеве в результате переворота и при согласии немецкого командования взял в свои руки бывший царский генерал Павел Скоропадский, провозглашенный гетманом. Но это уже несколько иная история.
Как отмечают памятную дату?
На государственном уровне годовщину боя под Крутами начали отмечать с 2004 года - после того, как президент Леонид Кучма подписал указ "О чествовании памяти героев Крут".
Некоторое время мероприятия, посвященные исторической дате, ограничивались возложением цветов официальными лицами к тематическому мемориалу, открытому возле села Памятное Борзнянского района Черниговской области.
В последние годы поклонники исторических реконструкций проводят постановочные костюмированные сражения в районе села Круты, а также в Киеве в районе станции метро “Арсенальная”.
К 100-летию исторического события снимается кинокартина "Крути 1918. Захист".
В 2018-м годовщина боя в Киеве отмечается в теченин пяти дней. В программе мероприятия – следование “поезда единства” по маршруту Киев-Круты, реконструкция боя на “Арсенальной” и иные мероприятия.