У селищі Краковець відмовляються створювати ОТГ, як і решта населених пунктів у Яворівському районі. Це підтвердив візит консультантів Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України у прикордонне селище, яке повинне стати центром однієї із ОТГ в Яворівському районі.
На зустріч з консультантами Офісу реформ прийшли лише депутати та працівники Краковецької селищної ради. Любинська та Свидницька сільські ради своїх представників не прислали, оскільки, як запевнила селищний голова Краковця Ольга Мамчур, утворювати ОТГ не хочуть.
За словами консультанта з правових питань Віталія Корецького, новостворені ОТГ отримають значні дивіденди: велике зростання бюджетів, чимале збільшення капітальних видатків, можливість самостійного управління освітою, медициною, культурою, усією економікою громади. Не утворивши громаду, Краковецька селищна та Любинська і Свидницька сільські ради за два останні роки втратили майже 17 мільйонів гривень лише через ненадходження ПДФО. А якщо врахувати, що усі без винятку ОТГ Львівщини наростили свої бюджети завдяки детінізації економіки, інвентаризації майна, кращого адміністрування податків, плати за землю та нерухомість, то фактично ці втрати є набагато більшими, зазначила консультант з питань фінансів Ярослава Пишник.
Втім, селищного голову Краковця Ольгу Мамчур, депутатів та працівників селищної ради ці аргументи не переконали. На території прикордонного Краковця розташовані кілька заправок, від яких селище отримує чималий зиск. За значні кошти, яких селище у своїй історії ще не бачило, тут реконструюють школи, дитячі садочки, ФАПи і навіть церкви, які є пам’ятками архітектури. Також тут встановлюють вуличне освітлення, ремонтують дороги і тротуари.
І допоки акциз буде надходити у бюджет селища, а це триватиме ще два роки, створювати у Краковці громаду ніхто не хоче. Мовляв, тоді доведеться ділитися з бідними селами.
Консультанти Офісу реформ пояснювали, що це не зовсім так. Адже села отримуватимуть базову дотацію, інфраструктурну субвенцію, врешті ніхто не зобов’язує багатше селище порівну ділитися своїми доходами з біднішими селами. Але влада Краковця залишилася стояти на своєму. Тож схоже, вона чекатиме, поки держава утворить тут громаду примусово.
В поселке Краковец отказываются создавать ОТГ, как и остальные населенных пунктов в Яворовском районе. Это подтвердил визит консультантов Офиса реформ во Львовском региональном отделении Ассоциации городов Украины в пограничное селении, которое должно стать центром одной из ОТГ в Яворовском районе.
На встречу с консультантами Офиса реформ пришли только депутаты и работники Краковецкого поселкового совета. Любинская и Свидницкая сельские советы своих представителей не прислали, поскольку, как заверила поселковый голова Краковца Ольга Мамчур, образовывать ОТГ не хотят.
По словам консультанта по правовым вопросам Виталия Корецкого, новосозданные ОТГ получат значительные дивиденды: рост бюджетов, увеличение капитальных расходов, возможность самостоятельного управления образованием, медициной, культурой, всей экономикой общины. Не создав громаду, Краковецкий поселковый и Любинский и Свидницкий сельские советы за два последних года потеряли почти 17000000 гривен только из-за непоступления НДФЛ. А если учесть, что все без исключения ОТГ Львовщины нарастили свои бюджеты благодаря детенизации экономики, инвентаризации имущества, лучшего администрирования налогов, платы за землю и недвижимость, то фактически эти потери намного больше, отметила консультант по вопросам финансов Ярослава Пишник.
Однако поселкового голову Краковца Ольгу Мамчур, депутатов и работников поселкового совета эти аргументы не убедили. На территории пограничного Краковца расположены несколько заправок, от которых поселок получает немалую выгоду. За значительные средства, которых поселок в своей истории еще не видел, здесь реконструируют школы, детские сады, ФАПы и даже церкви, которые являются памятниками архитектуры. Также здесь устанавливают уличное освещение, ремонтируют дороги и тротуары.
И пока акциз будет поступать в бюджет поселка, а это будет продолжаться еще два года, создавать в Краковце общину никто не хочет. Мол, тогда придется делиться с бедными деревнями.
Консультанты Офиса реформ объясняли, что это не совсем так. Ведь села будут получать базовую дотацию, инфраструктурную субвенцию, в конце концов никто не обязывает богаче поселок поровну делиться своими доходами с бедными селами. Но власть Краковца осталась стоять на своем. Поэтому похоже, она будет ждать, пока государство образует здесь громаду принудительно.