Сьогодні вранці у Львові на 81-му році життя помер відомий український політв'язень Богдан Климчак. Свого часу він був останнім радянським політичним бранцем, який утримувався в таборах СРСР. Про це Експрес-онлайн повідомив знайомий померлого, член релігійної організації "Берегиня-1" Рідної української віри Володимир Васюта. Члени цієї спільноти в останні роки опікувалися Б.Климчаком, який був їхнім одновірцем. http://m.expres.ua/#!/n/298953
Богдан Климчак народився 22 липня 1937 року в селі Себечів на Львівщині. Уперше за грати потрапив у 20 років — наступного дня після закінчення навчання у Магаданському гірничому технікумі (на Далекому Сході відбувала заслання вся його родина).
Вдруге його засудили 18 червня 1979-го - до 15 років таборів суворого режиму і п'яти років заслання. У звинуваченні зазначалося: "Проводив антирадянську агітацію і пропаганду, зрадив батьківщину".
Загалом Богдан Климчак відбув за гратами 17 років і 40 днів. Крім цього, ще вісім років — на спецпоселенні. У числі його співв'язнів були, зокрема, ідеолог ОУН Петро Дужий, Герой України Степан Хмара, відомий російський демократ Сергій Ковальов. Під час ув'язнення у Мордовії у сусідній з ним "зоні" карався Василь Стус.
І лише у 1990-му постановою пленуму Верховного Суду УРСР засудження Климчака за політичними статтями визнали безпідставним, а його дії перекваліфікували у незаконний перехід кордону без антирадянської мети, за який передбачено три роки позбавлення волі.
Отримавши свободу, пан Богдан демонстративно відмовився від радянського паспорта. А коли в прокуратурі йому запропонували подати заяву на реабілітацію, не зробив цього, пояснивши відмову так: "Я не хочу отримувати подачку з рук тих, хто мене позбавляв волі за мою любов до України".
Не шанував він і сучасну політичну еліту, а нинішні націоналістичні партії України називав "колаборантами злочинної влади". У 1999 році Богдан Климчак вийшов із Товариства політв'язнів та репресованих — саме через співпрацю з владою.
Сегодня утром во Львове на 81-м году жизни умер известный украинский политзаключенный Богдан Климчак. В свое время он был последним советским политическим пленником, который содержался в лагерях СССР. Об этом Экспресс-онлайн сообщил знакомый умершего, член религиозной организации "Берегиня-1" Родной Украинской веры Владимир Васюта. Члены этого сообщества в последние годы занимались Б.Климчаком, который был их единоверцем. http://m.expres.ua/#!/n/298953
Богдан Климчак родился 22 июля 1937 года в селе Себечев на Львовщине. Впервые за решетку попал в 20 лет - на следующий день после окончания учебы в Магаданском горном техникуме (на Дальнем Востоке отбывала ссылку вся его семья).
Во второй раз его осудили 18 июня 1979-го - до 15 лет лагерей строгого режима и пяти годам ссылки. В обвинении говорилось: "Проводил антисоветскую агитацию и пропаганду, предал родину".
В целом Богдан Климчак отбыл за решеткой 17 лет и 40 дней. Кроме этого, еще восемь лет - на спецпоселении. В числе его сокамерников были, в частности, идеолог ОУН Петр Сильный, Герой Украины Степан Хмара, известный российский демократ Сергей Ковалев. Во время заключения в Мордовии в соседней с ним "зоне" наказывался Василий Стус.
И только в 1990-м постановлением пленума Верховного Суда УССР осуждения Климчак по политическим статьям признали безосновательным, а его действия переквалифицировали в незаконный переход границы без антисоветской цели, за которое предусмотрено три года лишения свободы.
Получив свободу, господин Богдан демонстративно отказался от советского паспорта. А когда в прокуратуре ему предложили подать заявление на реабилитацию, не сделал этого, объяснив отказ так: "Я не хочу получать подачку из рук тех, кто меня лишал свободы за мою любовь к Украине".
Не жаловал он и современную политическую элиту, а нынешние националистические партии Украины называл "коллаборационистами преступной власти". В 1999 году Богдан Климчак вышел из Общества политзаключенных и репрессированных - именно через сотрудничество с властью.