У Львові вперше хірурги сформували ногу 9-річному хлопчику, хворому на остеосаркому, з його ж кісток. Остеосаркома, яку діагностували у 9-річного Назара, виявилася нечутливою до хіміотерапії і зруйнувала йому доволі велику частину стегнової кістки. У таких випадках, як правило, роблять ампутацію. Львівські хірурги-ортопеди провели унікальну операцію і врятували Назарчику і життя, і ногу. Про це повідомляє
Улітку цього року Назар Гнатик, що мешкає у с. Тейсарів Жидачівського району Львівщини, під час ігор стрибнув з вікна. І хоча це був не перший стрибок в його житті, цього разу хлопчик якось невдало приземлився - нога трішки заболіла. Згодом все минулося. Але тижнів через два Назар почав кульгати, боляче було ступати на ногу. Мати повела сина до лікаря, діагноз шокував – остеосаркома.
Остеосаркома – це злоякісна пухлина, надзвичайно агресивна, яка дуже швидко просто "з’їдає" кістку. Раніше у таких випадках, аби врятувати дитині життя, ногу довелося б ампутувати. Однак багато років тому хірурги-ортопеди Центру перші в Україні почали робити органозберігаючі операції. Але треба було поспішати
"Деякі пухлини є нечутливі до хіміотерапії, – пояснив дитячий ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н. Олександр Щуровський. – Так було і у випадку з Назаром. Тож ми мусіли поспішати".
Більш того – лікарі вирішили спробувати нову методику оперативних втручань, про яку почули на конференції у Іспанії. Суть її ось у чому. Хлопчику видаляють частину зруйнованої пухлиною стегнової кістки. З другої здорової ноги забирають малогомілкову кістку разом з судиною, з’єднують її з верхньою і нижньою частинами стегнової кістки, що залишилася, а судину малогомілкової кістки зшивають з судинами стегна, що дасть змогу цій кістці живитися. Оскільки малогомілкова кістка доволі тонка, то щоб збільшити стійкість, опірність ноги, видалену частину кістки не викидають, а піддають термічній обробці і використовують її як каркас. Тобто, усередині є малогомілкова кістка, вона основна, а стара, відповідно очищена, йде ззовні. З часом у хлопчика (він росте і його кістки також) ця кістка перебудується і сформується нормальна міцна кістка. Зараз ці кістки зафіксовані спеціальним апаратом, з яким хлопчик буде ходити деякий час.
Операція тривала 11 годин. Хірургам вдалося чітко здійснити свій задум. Ювелірну роботу з вшивання судини малогомілкової кістки з судинами стегна виконав Богдан Романишин. Анестезіологом на операції був Роман Собко.
Лікарі кажуть, що останнім часом у дітей злоякісні пухлини кісток діагностують частіше. Поштовхом до хвороби, як правило, є травма: вдарився, упав, стрибнув.
Во Львове впервые хирурги сформировали ногу 9-летнему мальчику, больному остеосаркомой, из его же костей. Остеосаркома, которую диагностировали у 9-летнего Назара, оказалась нечувствительной к химиотерапии и разрушила ему довольно большую часть бедренной кости. В таких случаях, как правило, делают ампутацию. Львовские хирурги-ортопеды провели уникальную операцию и спасли Назарчику и жизнь, и ногу. Об этом сообщает
Летом этого года Назар Гнатик, проживающий в с. Тейсаров Жидачевского района Львовщины, во время игр прыгнул из окна. И хотя это был не первый прыжок в его жизни, в этот раз мальчик неудачно приземлился - нога немного заболела. Впоследствии все прошло. Но недели через две Назар начал хромать, больно было ступать на ногу. Мать повела сына к врачу, диагноз шокировал - остеосаркома.
Остеосаркома - это злокачественная опухоль, очень агрессивная, которая очень быстро просто "съедает" кость. Ранее в таких случаях, чтобы спасти ребенку жизнь, ногу пришлось бы ампутировать. Однако много лет назад хирурги-ортопеды Центра первые в Украине начали делать органосохраняющие операции. Но надо было спешить
"Некоторые опухоли является нечувствительны к химиотерапии, - пояснил детский ортопед-травматолог высшей категории, к.м.н. Александр Щуровский. - Так было и в случае с Назаром. Поэтому мы вынуждены были спешить".
Более того - врачи решили попробовать новую методику оперативных вмешательств, о которой услышали на конференции в Испании. Суть ее в следующем. Мальчику удаляют часть разрушенной опухолью бедренной кости. Со второй здоровой ноги забирают малоберцовую кость вместе с сосудом, соединяют ее с верхней и нижней частями бедренной кости, которая осталась, а сосуд малоберцовой кости сшивают с сосудами бедра, что позволит этой кости питаться. Поскольку малоберцовая кость довольно тонкая, то, чтобы увеличить устойчивость ноги, удаленную часть кости не выбрасывают, а подвергают термической обработке и используют ее как каркас. То есть внутри есть малоберцовая кость, она основная, а старая, соответственно очищенная, идет извне. Со временем у мальчика (он растет и его кости тоже) эта кость перестроится, и сформируется нормальная крепкая кость. Сейчас эти кости зафиксированы специальным аппаратом, с которым мальчик будет ходить некоторое время.
Операция длилась 11 часов. Хирургам удалось четко осуществить свой замысел. Ювелирную работу по вшиванию сосудов малоберцовой кости с сосудами бедра выполнил Богдан Романишин. Анестезиологом на операции был Роман Собко.
Врачи говорят, что в последнее время у детей злокачественные опухоли костей диагностируют чаще. Толчком к болезни, как правило, служит травма: ударился, упал, прыгнул.