лес, ельВ останні два десятиліть на території гірської частини Львівщини відбувається масове всихання ялинових насаджень, а в останні три роки спостерігається всихання соснових насаджень у Поліській зоні Львівської області. Площа всихаючих ялинових насаджень в держлісфонді складає 17,2 тис га. Про це розповів керівник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека.

За його словами, за останні десять років лісогосподарськими підприємствами управління проведено заміну похідних ялинових деревостанів на корінні ялицево-букові на площі понад 5 тис га.

"Станом на 1 липня поточного року виявлені осередки всихання сосни на площі понад 5 тис га. З початку року розроблено 3,6 тис га всихаючих соснових насаджень, що становить 67%", - повідомив Анатолій Дейнека.

За результатами наукових досліджень встановлено, що упродовж останніх років внаслідок комплексу сприятливих кліматичних факторів для розмноження шкідників, а саме аномально високих температур, різкого коливання рівня ґрунтових вод втрачається біологічна стійкість лісових насаджень, відбувається масове заселення дерев стовбурними шкідниками, зокрема верхівковим короїдом.

Методів запобігання та боротьби із короїдом не так вже й багато. Оскільки більший період свого життя комаха проводить під корою дерева, хімічний спосіб знищення, як, до прикладу, в боротьбі з хвоє- та листогризучими шкідниками, не дасть результату. Наразі чи не єдиним ефективним способом протистояння біді залишається вчасно проведена санітарна рубка, вибіркова чи суцільна, в залежності від ступеню пошкодження насадження.

Несвоєчасне, запізніле застосування даного заходу не дасть очікуваного позитивного ефекту, оскільки відпрацьовані дерева шкідник швидко полишає, переселяючись на здорові сосни, тим самим збільшуючи радіус ділянки розповсюдження.


В последние два десятилетия на территории горной части Львовщины происходит массовое усыхание еловых насаждений, а в последние три года наблюдается усыхание сосновых насаждений в Полесской зоне Львовской области. Площадь усыхающих еловых насаждений в Гослесфонде составляет 17,2 тыс га. Об этом рассказал руководитель Львовского ОУЛОХ Анатолий Дейнека.

По его словам, за последние десять лет лесохозяйственными предприятиями управления проведена замена производных еловых древостоев на коренные елово-буковые на площади более 5 тыс га.

"По состоянию на 1 июля текущего года выявлены очаги усыхания сосны на площади более 5 тыс. га. С начала года разработано 3,6 тыс га усыхающих сосновых насаждений, что составляет 67%", - сообщил Анатолий Дейнека.

По результатам научных исследований установлено, что на протяжении последних лет в результате комплекса благоприятных климатических факторов для размножения вредителей, а именно аномально высоких температур, резкого колебания уровня грунтовых вод теряется биологическая устойчивость лесных насаждений, происходит массовое заселение деревьев стволовыми вредителями, в частности верховым короедом.

Методов предотвращения и борьбы с короедом не так уж и много. Поскольку больший период своей жизни насекомое проводит под корой дерева, химический способ уничтожения, как, к примеру, в борьбе с хвое- и листогрызущими вредителями, не даст результата. Сейчас едва ли не единственным эффективным способом противостояния беде остается вовремя проведенная санитарная рубка, выборочная или сплошная, в зависимости от степени повреждения насаждения.

Несвоевременное, запоздалое применение данного мероприятия не даст ожидаемого положительного эффекта, поскольку отработанные дерева вредитель быстро оставляет, переселяясь на здоровые сосны, тем самым увеличивая радиус участка распространения.