Безперечно, 3D модель будівлі виглядає ефектно, особливо під час презентації потенційному покупцеві. Але якою є ціна питання? Чи варте впровадження такої недешевої системи витрачених на неї ресурсів? Експерти підрахували: проектні роботи за класичною технологією складають 2–3% від загальної вартості будівлі. BIM-проектування є дорожчим: затрати до 5%. Але завдяки 2% різниці компанія отримує 10% економії на етапі будівництва.
Впровадження ВІМ у будівництві нерухомості – вимога часу, і українські компанії постійно слідкують за інноваціями в галузі та почали застосовувати технології, що реально покращують якість проектів та робочих процесів як в офісі, так і на будмайданчику.
Будуємо правильно – спочатку віртуально, а потім реально. Правильний генеральний підряд не можливий без сучасних технологій. Генпідряд від Rauta використовує проектну інформацію через хмарне середовище даних. Усі проекти ведуться в єдиному інструменті, де проектна документація та 3D моделі проходять перевірку, отримують зауваження та беруться в роботу.
Відповідно, інформація завжди актуальна, перевірена та не втрачається в процесі передачі. На будмайданчику впевнені, що працюють з останньою версією креслень. А раніше передача інформації відрізнялася залежно від проекту – десь це були хмарні диски, десь пошта або месенджери, що призводило до її неточності або взагалі втрати.
Зараз усі проекти розробляються в BIM, починаючи зі стадії ескізного проекту. Вже на етапі концепту отримуємо досить точну BIM-модель, яка дозволяє швидко та без значної похибки порахувати бюджет. Потім ця модель еволюціонує в стадію Проекту та Робочого проекту. Таким чином, отримуємо проект швидше, з мінімумом помилок та відсутністю колізій між елементами, що дозволяє не витрачати додатковий час та кошти в процесі будівництва та здавати об’єкт у визначений термін.
По суті, спеціалісти компанії будують двічі – спочатку віртуально, а потім реально. Раніше, коли проекти виконувались у 2D, координувати всі розділи (конструктив, архітектура, інженерні мережі) було дуже важко. Відповідно в процесі будівництва випливало багато помилок, які доводилося вирішувати на місці. Досить частими були помилки з підрахунками необхідних обсягів матеріалів і виробів.
Тривимірні моделі 4D та 5D – швидкість і точність усіх витрат Окрім 3D моделей, що являють собою проектні моделі, ми створюємо 4D та 5D моделі.
4D модель – це проектна тривимірна модель, елементи якої зв’язуємо з графіком будівництва. Отже, можемо повністю стимулювати процес будівництва, знайти вузькі місця, передбачити технологічні проблеми та оптимізувати графік робіт таким чином, щоб будівництво було максимально швидким, а сам графік – реальним та виконуваним.
4D модель також дозволяє швидко переплановувати графік у випадку змін проектних рішень. Раніше процедура створення графіка була набагато довшою та менш точною, без візуальної симуляції неможливо було врахувати всі технологічні деталі.