Про що ми думаємо, коли чуємо про публічні виступи:
- конференції TED;
- це не для мене, а для політиків, акторів та Ілона Маска;
- мені це взагалі не потрібно і ніколи не буде потрібно;
- страшнувато розповідати щось перед сотнею людей;
- ха, та я легко виступлю і взагалі всі друзі кажуть, що я природжений оратор, а готові публічні виступи завжди можна знайти в Google!
Що б ми не думали, публіка у нас буде завжди і вона буде різною. Сьогодні це друзі на вечірці, завтра - колеги на мітингу, за тиждень - захист дипломного проекту, а незабаром - чому б не платформа TED?
Ми все життя будемо виступати, доводити, сперечатися, пропонувати і захищати, а нас будуть слухати, сперечатися, приймати до відома наші знання і надихатися нашими ідеями, якщо пощастить і виступ буде вдалим. Зробимо його крутим разом!
Публічний виступ - будь-який виступ?
Можна сказати і так. Головне, щоб публічний виступ привертав увагу слухачів і мав певну мету. Яку? Проінформувати, пояснити, зацікавити, мотивувати або переконати. Так будь-яка розмова може стати твоїм майданчиком для тренування публічних виступів. Навіщо воно тобі? Щоб співрозмовники або пасивні слухачі зрозуміли твій посил повністю, пішли за тобою і сформували коло прихильників нової ідеї.
Будь-який готовий публічний виступ створює його структура. До неї входять:
- підготовка - опрацювання зовнішнього вигляду, аналіз аудиторії, збір і обробка потрібної інформації, репетиція і внутрішній настрій. Продуманий лук легко приверне симпатії слухачів до тебе: костюм - для професорів та інвесторів, кежуал - для просунутих слухачів, готових до експериментів. Щоб точніше підібрати образ, зрозумій, з ким будеш говорити. Це також допоможе продумати аргументи і опрацювати можливі заперечення. Подай інформацію так, щоб вона стала цікавою і зрозумілою. Зроби ідею наочною за допомогою презентації і ще раз повтори її для себе так, ніби розповідаєш про неї мільйонам;
- вступ - зацікав слухача. Розкажи хто ти і чому тебе повинні слухати, подякуй або похвали аудиторію, створи історію, яка пояснить важливість основної ідеї;
- власне виступ - розповідай інтерактивно, долучай слухачів до розмови, зрідка звертайся до слайдів;
- висновок - повтори ключові ідеї, сформулюй майбутні напрямки роботи, відповідай на питання, подякуй і попрощайся.
Продуманий заздалегідь виступ, від якого ти отримуєш задоволення, викличе вау-ефект: твої ідеї прийняті, ти оточив себе прихильниками і зробив черговий левел-ап.
8 лайфхаків для кращого виступу
Класні публічні виступи політиків, майстрів слова і публічних особистостей - результат постійної практики і застосування деяких фішок, які чіпляють.
- Поділися досвідом і особистими історіями, зроби так, аби слухачі розуміли: цю ідею можна застосувати в житті.
- Відповідай на питання одразу, задавай їх аудиторії, оживляй виступ дискусією. Якщо уникаєш суперечки з опонентами, виникають підозри у твоїй некомпетентності. У нас в LIFTA.SPACE (https://lifta.space/ua/courses) ти знайдеш курс "Аргументація: техніка ефективного діалогу". Він допоможе подолати страх заперечень, точніше донести думку, прокачати майстерність виступу.
- Перед виступом запитай "а що як..?". Що як презентація не запуститься, що як тобі дадуть недостатньо часу, що як задзвонить телефон? Що зможе обвалити твій готовий публічний виступ? Продумай, як вийти з ситуації із шиком і гумором.
- Роби паузи і знижуй голос. Навіть якщо хтось із слухачів з головою поринув у чат, після 10 секунд тиші він підніме погляд на тебе, хоча б аби дізнатися: а що це за мовчанка.
- Допомагай людям, а не просувай продукт. Подай його так, щоб кожен зрозумів важливість твоєї ідеї особисто для себе.
- Підготуйся. Перевіряй мікрофони, вимикай звук на телефоні, запускай презентацію до виступу.
- Менше інформації на слайдах, більше імпровізації в руслі теми виступу.
- І завжди закінчуй раніше, так ти проявиш повагу до аудиторії, адже ти не зловживаєш її часом.
Danger! Шкідливі поради про публічні виступи
Якщо мета твого виступу - однозначно провалитися, ось кілька порад, які допоможуть цього досягти:
- передай хвилювання, збентеження і страх всім тілом. Зіщулься, смикай рукава, посміхайся і потирай скроні, закочуй очі або нервово піднімай брови. Метушись по сцені, знущайся з ручки і в жодному разі не міняй свій ритм мови. Монотонність - запорука стабільності;
- обов'язково виправдовуйся: "ой, я так хвилююся", "це мій перший виступ", "я можу щось ляпнути, ви вже пробачте". Вибачайся частіше, сконцентруйся на тому, якою невдалою виходить презентація;
- вставляй більше негативних частинок, адже "непогано" - це не "добре", так буде точніше;
- будь серйозним на максималках: більше термінів, розумних слів і довгих речень, адже твої слухачі - не дурні. Якщо чогось не знаєш, ніколи в цьому не зізнавайся.
Тепер твій виступ будуть згадувати роками і розповіді про нього не втратять слухачів.
Висновок
Ліфтуй свої навички публічного виступу, аби кожна розмова із тобою приносила співрозмовнику задоволення, а тобі - результат. Гідні публічні виступи прокачують розум і твою особистість, приносить користь слухачам і надихає до дій.
Якісна презентація вимагає активної підготовки і точного розуміння потреб аудиторії. Стеж не тільки за змістовим навантаженням, але й за власною поведінкою під час виступу. Помічай реакцію аудиторії та імпровізуй. Жива комунікація - запорука успіху твоєї ідеї.