STATUS QUO

У Жовківському замку виявили несподівану знахідку

Під час реставрації одного з корпусів Жовківського замку на стіні знайшли старовинний сонячний годинник. Про це повідомляє "Львівська газета". 

Під час реставрації одного з корпусів Жовківського замку на стіні знайшли сонячний годинник. За словами працівника Історико-архітектурного заповідника у Жовкві Тараса Іванишина, попри те, що раніше їх у містечку було декілька, цей може бути єдиним збереженим до сьогодні.

"Годинник виявили під час робіт на кухонному корпусі замку. Його особливість у тому, що він показує час від п’ятої години ранку і до першої години дня – це саме той проміжок часу, коли сонце потрапляє на цю стіну. Ймовірно, годинник датується першою половиною XVIII століття", – пояснює Тарас Іванишин.

У центрі годинника було намальоване сонце, оточене жовтим ореолом. Циферблат годинника – малинового кольору. Довкола годинника також є залишки орнаменту та латинських літер, які наразі погано прочитуються. Але в заповіднику сподіваються, що відчитати їх вдасться після проведення реставраційних робіт.

Про цей годинник ні історикам, ні архітекторам нічого не було відомо. Кухонний корпус замку неодноразово перемальовували, і годинник був надійно захований за кількома шарами тиньку.

За словами Тараса Іванишина, з історичних джерел відомо, що сонячні годинники не були рідкістю у Жовкві. Однак до наших днів вони не збереглися.

До речі, декілька збережених сонячних годинників є і у Львові. Мабуть, найвідоміший із них – на вулиці Вірменській, на фасаді будинку, знаного як будинок "Пір року" чи "Знаків зодіаку". Ще один сонячний годинник можна побачити на стіні будинку на вул. Метрологічній, 14.


Во время реставрации одного из корпусов Жовковского замка на стене нашли старинные солнечные часы. Об этом сообщает "Львовская газета". 

Во время реставрации одного из корпусов Жовковского замка на стене нашли солнечные часы. По словам работника Историко-архитектурного заповедника в Жовкве Тараса Иванишина, несмотря на то, что ранее их в городе было несколько, это может быть единственным сохранившимся до наших дней.

"Часы обнаружили во время работ на кухонном корпусе замка. Его особенность в том, что он показывает время от пяти часов утра и до часу дня - это именно тот промежуток времени, когда солнце попадает на эту стену. Вероятно, часы датируются первой половиной XVIII века", - объясняет Тарас Иванишин.

В центре часов было нарисовано солнце, окруженное желтым ореолом. Циферблат часов - малинового цвета. Вокруг часов также остатки орнамента и латинских букв, которые сейчас плохо считываются. Но в заповеднике надеются, что считать их удастся после проведения реставрационных работ.

Об этих часах ни историкам, ни архитекторам ничего не было известно. Кухонный корпус замка неоднократно перерисовался, и часы были надежно спрятаны за несколькими слоями штукатурки.

По словам Тараса Иванишина, из исторических источников известно, что солнечные часы ни были редкостью в Жовкве. Однако до наших дней они не сохранились.

Кстати, несколько сохранившихся солнечных часов есть и во Львове. Пожалуй, самый известный из них - на улице Армянской, на фасаде здания, известного как дом "Времен года" или "Знаков зодиака". Еще одни солнечные часы можно увидеть на стене дома на ул. Метрологической, 14.

comments powered by Disqus