STATUS QUO

Скнилов, трагедия

Скнилівська трагедія – як це було

Сьогодні виповнюється 15 років, як у Львові відбулася найбільша катастрофа в історії авіаційних шоу. 27 липня 2002 року на Скнилівському аеродромі унаслідок падіння у натовп глядачів винищувача Су-27УБ загинуло 77 людей, серед них 28 дітей. Сьогодні Львів молитвою вшанує пам’ять загиблих у Скнилівській трагедії. Status Quo відновив хроніку тих подій.

Як це сталося

27 липня 2002 року на Скнилівському аеродромі проводилося святкування, присвячене 60-річчю 14 авіаційного корпусу ВПС України. Фігури вищого пілотажу виконували досвідчені пілоти першого класу групи "Українські соколи" 45-річний полковник Володимир Топонар і другий пілот 49-річний полковник Юрій Єгоров. Подивитися на фігури вищого пілотажу у вихідний день (це була субота) прийшли близько 10 тисяч осіб.

На виконання демонстраційного пілотування був підготовлений МіГ-29УБ зі складу 114 БТА. Але через погодні умови машина не змогла вилетіти до Львова. Замість неї було піднято у повітря Су-27УБ.

О 12:52 за місцевим часом Су-27УБ при завершенні фігури вищого пілотажу "напівпетля", яку було виконано на дуже малій висоті та виходом на критичні кути атаки, намагаючись вирівняти літак,  зачепив стабілізатором дерево, потім крилом - бетонне покриття рульожної доріжки, а далі — врізався в Су-17М4Р 48 ОГРАП (Коломия) на землі, три рази крутанувся навколо себе та впав у натовп людей, які вийшли на аеродром, аби краще побачити виконання пілотування. Літак вибухнув і запалав. Обидва пілоти катапультувалися вже після контакту з землею і зазнали лише незначних пошкоджень внаслідок перенавантажень при катапультуванні. Близько 20 машин швидкої допомоги та пожежні команди було направлено для рятування потерпілих.

Пізніше на місці контакту Су-27УБ та Іл-76ТД було знайдено останки близько 12 людей.

Як проходило розслідування трагедії

Розслідуванням трагедії зайнялася Генеральна прокуратура України і спеціальна комісія Міністерства оборони України. Одразу було висунуто декілька версій причин аварії: технічна несправність літака, помилка пілотів, а також помилка в плануванні польотів, організації та розміщенні глядачів на летовищі. Прес-центр Генеральної прокуратури зробив заяву, в якій причинами трагедії було названо погану організацію, підготовку та проведення авіашоу.

Далі конкретні звинувачення було висунуто проти пілотів: їм інкримінували відхилення від льотного завдання, низький професіоналізм і недбальство. Самі пілоти не визнавали своєї провини в аварії і вказували на погану організацію шоу, зокрема на те, що їхні польотні карти суттєво відрізнялися від місцевості, де мали бути проведені маневри. Вони також зазначили, що на шоу мусили виконувати маневри на літаку, на якому заздалегідь не тренувалися. Деякі експерти також зазначають, що наземні служби мали повідомити пілотів про відхилення від програми шоу і наближення до глядачів. Зокрема, при наближенні до людей на близько 200 м фігури пілотажу не повинні були виконуватися.

Реакція військових

У день трагедії тодішній міністр оборони країни Володимир Шкідченко подав рапорт про відставку, але його не прийняв Президент України Леонід Кучма. Натомість було звільнено з посади головнокомандувача ВПС України генерал-полковника Віктора Стрельникова та командувача 14-го авіаційного корпусу Сергія Оніщенка. Ще трьох інших генералів - працівників відомства заарештувала військова прокуратура.

Тоді за кожного загиблого родичам виплатили від 10 до 100 тисяч гривень. Значно менші суми дісталися тим, хто отримав травми, хоча багато хто залишився інвалідами.

Вирок суду

 • Володимир Топонар, командир Су-27 - засуджений до 14 років позбавлення волі і штрафу в 7,2 млн гривень (близько 1 300 000 доларів), потім за рішенням Верховного суду сума зменшена до 150 000 гривень (близько 27 000 доларів). Вийшов на свободу через 11 років.
 • Юрій Єгоров, другий пілот Су-27 - засуджений до 8 років позбавлення волі і штрафу в 2,458 млн гривень (близько 450 000 доларів). Вийшов на свободу через 2,5 року.
 • Анатолій Третьяков, заступник командувача 14-го авіакорпусу - засуджений до 6 років ув'язнення і виплати 700 000 гривен (близько 130 000 доларів).
 • Юрій Яцюк, заступник керівника польотами - засуджений до 6 років ув'язнення і виплати 700 000 гривен (близько 130 000 доларів).
 • Анатолій Лукіних, начальник служби безпеки польотів 14-го авіакорпусу - засуджений до 4 років позбавлення волі умовно і виплати 200 000 гривен (близько 35 000 доларів).
 • Олег Дзюбецький, відповідальний за підготовку екіпажу - виправданий у зв'язку з відсутністю складу злочину.

Ніхто з обвинувачених своєї провини у трагедії не визнав.

11 червня 2008 року український військовий апеляційний суд в Києві виніс виправдувальний вирок чотирьом колишнім генералам ЗС України. Судові слухання закінчилися 9 червня. Всі обвинувачені були визнані невинними

Також наслідком стало розформування 48 ОГРАП (Коломия) і продаж всіх Су-17М4 і УМ-3 до В'єтнаму.

Пам'ятаємо

У 2003 році до 1-ої річниці трагедії при вході до Скнилівського летовища (вул. Авіаційна) на кошти жертводавців з усього світу була споруджена каплиця всіх Святих українського народу. Автор проекту — Ігор Подоляк, внутрішнє оздоблення — Маркіяна та Юрія Миськів. Біля каплиці встановлено 77 каменів, що символізують жертв катастрофи. У першу річницю трагедії каплицю освячено священиками УГКЦ, УПЦ КП, УАПЦ, УПЦ МП. Щорічно у день катастрофи тут відбуваються екуменічні богослужіння. У липні 2007 року встановлено ікону святого Миколая, під покровом якого зображено усіх загиблих на летовищі (художник Микола Солтис).


Сегодня исполняется 15 лет, как во Львове произошла крупнейшая катастрофа в истории авиационных шоу. 27 июля 2002 года на Скниловском аэродроме в результате падения в толпу зрителей истребителя Су-27УБ погибли 77 человек, среди них 28 детей. Сегодня Львов молитвой почтит память погибших в Скниловской трагедии. Status Quo восстановил хронику тех событий.

Как это произошло

27 июля 2002 года на Скниловском аэродроме проводилось празднование, посвященное 60-летию 14-го авиационного корпуса ВВС Украины. Фигуры высшего пилотажа выполняли опытные пилоты первого класса группы "Украинские соколы" 45-летний полковник Владимир Топонарь и второй пилот 49-летний полковник Юрий Егоров. Посмотреть на фигуры высшего пилотажа в выходной день (это была суббота) пришли около 10 000 человек.

К исполнению демонстрационного пилотирования был подготовлен МиГ-29УБ (№ 20) из состава 114 БТА. Но из-за погодных условий машина не смогла вылететь во Львов. Вместо нее был поднят в воздух Су-27УБ, на котором, как вsяснилось позже, пилоты давно не тренировались.

В 12:52 по местному времени Су-27УБ при завершении фигуры высшего пилотажа "полупетля", которая была выполнена на очень малой высоте с выходом на критические углы атаки, пытаясь выровнять самолет, Су задел стабилизатором дерево, потом крылом - бетонное покрытие рулежной дорожки, а дальше - врезался в Су-17М4Р 48 ОГРАП (Коломыя) на земле, три раза перекрутился вокруг себя и рухнул в толпу людей, которые вышли на аэродром, чтобы лучше увидеть исполнение пилотирования. Самолет взорвался и загорелся. Оба пилота катапультировались уже после контакта с землей и получили лишь незначительные повреждения в результате перегрузок при катапультировании. Около 20 машин скорой помощи и пожарные команды были направлены для спасения пострадавших.

Позже на месте контакта Су-27УБ и Ил-76ТД были найдены останки около 12 человек.

Как происходило расследование трагедии

Расследованием трагедии занялась Генеральная прокуратура Украины и специальная комиссия Министерства обороны Украины. Сразу было выдвинуто несколько версий причин аварии: техническая неисправность самолета, ошибка пилотов, а также ошибка в планировании полетов, организации и размещении зрителей на аэродроме. Пресс-центр Генеральной прокуратуры сделал заявление, в котором причинами трагедии были названы плохая организация, подготовка и проведение авиашоу.

Далее конкретные обвинения были выдвинуты против пилотов: им инкриминировали уклонение от летного задания, низкий профессионализм и халатность. Сами пилоты не признавали своей вины в аварии и указывали на плохую организацию шоу, в частности на то, что их полетные карты существенно отличались от местности, где должны быть проведены маневры. Они также отметили, что на шоу должны были выполнять маневры на самолете, на котором заранее не тренировались. Некоторые эксперты также отмечают, что наземные службы должны были сообщить пилотам об отклонении от программы шоу и приближении к зрителям. В частности, при приближении к людям ближе чем 200 м фигуры пилотажа не должны были выполняться.

Реакция военных

В день трагедии тогдашний министр обороны страны Владимир Шкидченко подал рапорт об отставке, но его не принял Президент Украины Леонид Кучма. Зато были освобождены от должности главнокомандующий ВВС Украины генерал-полковник Виктор Стрельников и командующий 14-го авиационного корпуса Сергей Онищенко. Еще трех других генералов - работников ведомства арестовала военная прокуратура.

Тогда за каждого погибшего родственникам выплатили от 10 000 до 100 000 гривен. Значительно меньшие суммы достались тем, кто получил травмы, хотя многие остались инвалидами.

Приговор суда

 • Владимир Топонарь, командир Су-27 — приговорен к 14 годам лишения свободы и штрафу в 7,2 млн гривен (около 1 300 000 долларов), затем по решению Верховного суда сумма уменьшена до 150 000 гривен (около 27 000 долларов). Вышел на свободу через 11 лет.
 • Юрий Егоров, второй пилот Су-27 — приговорен к 8 годам лишения свободы и штрафу в 2,458 млн гривен (около 450 000 долларов). Вышел на свободу через 2,5 года.
 • Анатолий Третьяков, заместитель командующего 14-м авиакорпусом — приговорен к 6 годам заключения и выплате 700 000 гривен (около 130 000 долларов).
 • Юрий Яцюк, заместитель руководителя полетами — приговорен к 6 годам заключения и выплате 700 000 гривен (около 130 000 долларов).
 • Анатолий Лукиных, начальник службы безопасности полетов 14-го авиакорпуса — приговорен к 4 годам лишения свободы условно и выплате 200 000 гривен (около 35 000 долларов).
 • Олег Дзюбецкий, ответственный за подготовку экипажа — оправдан в связи с отсутствием состава преступления.

Никто из обвиняемых своей вины в трагедии не признал.

Уголовные дела в отношении четырех генералов, среди которых бывший главнокомандующий ВВС Украины генерал Стрельников, переданы в суд. 11 июня 2008 года украинский военный апелляционный суд в Киеве вынес оправдательный приговор четырем бывшим генералам ВС Украины. Судебные слушания закончились 9 июня. Все обвиняемые были признаны невиновными.

Помним

В 2003 году в первую годовщину трагедии при входе в Скниловский аэропорт (ул. Авиационная) на средства пожертвователей со всего мира была сооружена часовня всех Святых украинского народа. Автор проекта - Игорь Подоляк, внутренняя отделка - Маркиана и Юрия Мыски. Возле часовни установлено 77 камней, символизирующих жертв катастрофы. В первую годовщину трагедии часовню освятили священники УГКЦ, УПЦ КП, УАПЦ, УПЦ МП. Ежегодно в день катастрофы здесь происходят экуменические богослужения. В июле 2007 года установлена икону святого Николая, под сенью которого изображены все погибшие на аэродроме (художник Николай Солтис).

Автор: Тетяна Костенко