STATUS QUO

Як вберегти себе та рідних від шахраїв

Оплата послуг та інтернет замовлень, онлай ншопінг, придбання квитків через банківські картки за допомогою смартфону - усі ці речі стали буденними для більшості українців.

Але шахраї кожного разу вигадують все нові та нові способи, щоб обманути довірливого користувача та обійти програми, які зберігають особисті дані абонента.

"АКЦІЯ!", "ВИ ПЕРЕМОЖЕЦЬ!", "НАЗВІТЬ ПАРОЛЬ, ЯКИЙ ЩОЙНО НАДІЙШОВ НА ВАШ НОМЕР І ОТРИМАЄТЕ ГАРАНТОВАНИЙ ПРИЗ" - впевнені, що ви або читали, або чули від знайомих про випадки шахрайства, які розпочиналися саме з цих слів, а закінчувалися зняттям кругленької суми із рахунку чи то мобільного, чи карткового.

Yes

Цілком зрозуміло, що ніхто не хоче відмовлятися від "благ цивілізації" та позбавляти себе вже такихзручних звичок, але для того, щоб завжди почуватися безпечно та захищено, вам потрібно запам’ятати кілька простих порад і обов’язково навчити їм своїх матусь, бабусь та дідусів адже саме вони найчастіше стають жертвами шахраїв.

Нижче наводимо кілька найпопулярніших методів злодіїв та способи захисту від них

Зберігайте, щоб не загубити!

  1. Дзвінок від "оператора"

Вам дзвонить незнайома людина і називається співробітником мобільного оператора,Каже, що відбувається переналаштування в мережі чи називають якісь інші причини дзвінка,інібито вам негайно необхідно продиктувати код з СМС-повідомлення, яке щойно надійшло. Пам’ятайте, у жодному разі нікому не передавайтеніяких кодів, звертайте увагу на текст отриманого СМС-повідомлення. Співробітники мобільного оператора ніколи не дзвонять та не просять продиктувати персональні дані та паролі. Якщо ви це вже зробили - хутчіш дзвоніть до свого оператора або напишіть на офіційну сторінку в Facebook та інформуйте його про цю ситуацію, адже шахраї можуть отримати доступ до вашої абонентської інформації, а в подальшому й до ваших банківських рахунків.

  1. SMS із текстом "Ваша банківська картка заблокована"

Ви отримали СМС-повідомлення про те, що банківська картка заблокована і називають номер телефону, на який необхідно передзвонити для уточнення деталей. Номер може бути вказаний будь-який: мобільний чи міський. Так само з невідомого номеру вам можуть дзвонити і намагатись дізнатись ваші дані про банківську картку. Пам’ятайте: ви не повинні за жодних обставин надавати данні своєї банківської карти - номер карти, дата дійсності, cvv/cvv2 - код вказаний на зворотній стороні картки, паролі, кодові слова, тощо.

Запам’ятайте, якщо вам надійшов дзвінок від працівника банку чи іншої організації, перед тим, як розповідати інформацію перетелефонуйте самостійнона гарячу лінію банку та уточніть чи дійсно був дзвінок від їх співробітника.

  1. Псевдоакції

Вам надходять повідомлення з наступним текстом:

  • Відправ sms на короткий номер і виграй подарунок.
  • Надішли номер банківської картки на номер … і отримай подарунок.
  • Подзвони на номер …. і отримай подарунок.
  • Відправ номер банківської картки на номер …і візьми участь у розіграші цінної речі.

Пам’ятайте: співробітники банку, спеціалісти центрів підтримки клієнтів не пропонують провести перевірку банківської картки онлайн чи під час дзвінку. Не надавайте особистої інформації по телефону.

Якщо ви отримали підозріле смс чи дзвінок, звертайтесь за інформацією до банку, в якому обслуговуєтесь, лише по номеру телефону, який вказаний на вашій банківській картці та на офіційному сайті організації.

  1. SMS з проханням про допомогу

Ви отримали SMS з проханням: "У мене проблеми. Передзвони за номером … Якщо яне відповім, поклади на нього гроші і передзвони". Ви певно читали такі історії у соцмережах?

Сучасні сервіси масового розсилання SMS дозволяють вказати будь-яке ім’я в якості відправника. Тобто якщо на ваш телефон прийшла дивна SMS від "Мама", "Тато", "Син", "Донька", "Коханий", "Чоловік", "Дружина", "Маша"... - це зовсім не значить, що вам пише саме ця людина.

Перед тим, як виконувати будь-які дії, зв’яжіться з близькою вам людиною, від імені якої вам телефонували.

Скоріш за все у відповідь ви почуєте, що нічого схожого не трапилося і вам все ж телефонували шахраї.

Ніколи не повідомляти пін-коди та коди із sms третім особам та не пересилайте гроші.

  1. Дзвінки з іноземних номерів

Останнім часом, одним із найпопулярніших методів шахрайства, стали дзвінки з іноземних номерів. Вам телефонує невідомий номер з Німеччини чи будь-якої іншої країни. А коли підіймаєте слухавку - зв’язок обривається. Після чого ви передзвонюєте і з вашого номера знімають кошти. Часто такі дзвінки надходять із екзотичних країн, вартість розмов з якими досить висока.  Тому важливо звертати увагу на номер абонента: перевіряти загальну кількість цифр, який код на початку. І якщо ви не плануєте контактувати з людьми, які телефонують вам з-за кордону, - не передзвонюйте на іноземні номери.

Yes

Також рекомендуємо обрати контракту форму обслуговування у вашого мобільного оператора. Завдяки цьому всі важливі операції з номером телефону та SIM-карткою зможете здійснювати лише ви. Це особливо актуально в наш час, коли за номером телефону закріплений онлайн-банкінг, ваші профілі у соціальних мережах та багато іншого. Зазвичай, щоб перейти на контракт треба відвідати фірмовий магазин оператора. Але Київстар також пропонує доставку SIM-картки та договору кур’єром. Достатньо замовити цікавий вам тариф в інтернет-магазині Київстар і з вами зв'яжеться оператор, щоб узгодити час доставки.

Автор: Гололобова Мадина