Попри війну, львівські трансплантологи продовжують рятувати життя. Ще вісім надскладних операцій вони виконали саме зараз, у воєнний час. Загалом у Першому медоб’єднанні Львова за два роки провели сто трансплантацій – і це сотня щасливих пацієнтів з усієї України, які отримали шанс на здорове і повноцінне життя.

Одним із тих, хто отримав донорський орган, став чоловік із Чернівців, який, попри війну, наважився приїхати до Львова на операцію. Тож зараз Віталій Бранашко живе з донорським серцем і радіє, що зважився на такий крок.

«Так сталося, що через хворобу мій стан погіршувався. Серце не дуже добре працювало, було важко ходити і дихати. 12 березня мені замінили серце, і тепер я можу легко ходити, в мене немає задухи», - поділився Віталій Бранашко.

У воєнний час робити трансплантації логістично складніше, але це не означає, що їх потрібно зупиняти. Адже саме зараз Україна стрімко досягає трансплантаційної незалежності: торік жодного українця вже не скерували на трансплантацію нирок за кордон, оскільки була змога провести їх в Україні. Попри війну, лікарі у Львові вже пересадили вісім органів: серце і сім нирок, дві з них – дітям. На цьому наголосив кардіохірург-трансплантолог Першого медоб’єднання Львова Роман Домашич.

Зі слів керівника центру трансплантології Першого медоб’єднання Львова Максима Овечка, українські лікарі є дуже кваліфіковані і результати їхньої роботи – на рівні європейських колег. Зараз багато українських клінік призупинили роботу, тож українці, яким потрібна трансплантація, постійно звертаються і стають на лист очікування у Львові.

Раніше за трансплантації за кордоном держава платила шалені кошти, а тепер їх можуть вкладати в українську медицину, щоб українці отримали допомогу вдома, наголошують лікарі.

«Безпрецедентні для України результати минулого року: понад 300 трансплантацій органів, половина з них – від посмертних донорів. Торік пересаджено 32 серця, і це в чотири рази більше, ніж за всю історію незалежності», - зауважила голова ГО «Всеукраїнська платформа донорства «iDonor» Ірина Заславець.

Сто трансплантацій у Першому медичному об'єднанні Львова – це 13 сердець, 79 нирок, 5 печінок, підшлункова залоза, легені та рогівка ока. Усе це – за два останні роки.

Лікарі наголошують, що коли в лікарні є трансплантація – це лікарня найвищого класу і вона може приймати пацієнтів з різними складними травмами, зокрема й вогнепальними пораненнями.

До слова, лікарні Львова працюють в посиленому режимі й надають всю необхідну допомогу українцям. «Є лікарі, які 3-5 діб не виходять з лікарні, фактично живуть у лікарні і максимально віддаються порятунку людей. Фінансування наразі вистачає, отримуємо багато гуманітарної допомоги, дефіциту ліків немає», - додав Максим Овечко.

Довідка

Сотою у Львові стала родинна трансплантація на початку квітня. Донорка – 54-річна Інна, мама 33-річної Анни, в якої відмовили нирки, ймовірно через перенесену коронавірусну хворобу. Ковідом молода жінка перехворіла у жовтні й фактично, одразу була на діалізі. Їй навіть запланували операцію у столиці, але почалась війна. Рятуючись, вони вирішили їхати до Львова, бо знали, що тут їм допоможуть. Так Анна стала сотим пацієнтом Центру трансплантації. Операція минула успішно, і тепер мама з донькою якнайшвидше хочуть повернутися додому.

Також за час війни лікарі Львова провели ще сім трансплантацій від посмертних донорів. Так, 28 березня львівські лікарі провели дві трансплантації нирок від посмертного донора. Органи отримали  52-річна жінка з Мукачева та 48-річний чоловік з Волині. Трохи раніше, 12 березня, трансплантації провели евакуйованим дітям з київського Охматдиту: 12-ти та 15-тирічні хлопці, які роками перебували на гемодіалізі. Коли почалася війна, дітей евакуювали до Львова, де їм успішно провели трансплантацію. Серце пересадили 40-річному Віталію з Чернівців. Донором для них став 29-річний чоловік, який помер внаслідок інсульту. Ще раніше, 7 березня, лікарі у Львові виконали ще дві трансплантації нирки: органи отримали 19-річна дівчина з Івано-Франківська та 37-річна жінка з Тернополя. Обидві мали ниркову недостатність і перебували на гемодіалізі. Донором для них став 40-річний чоловік, який помер в Івано-Франківській обласної лікарні внаслідок інсульту.