STATUS QUO

"Не буду голитися доти, поки...": найцікавіші обітниці в історії

Президент Володимир Зеленський, прийшовши 19 листопада на спільну прес-конференцію з прем'єр-міністром Чехії Андрієм Бабішем з зарослим обличчям, зробив офіційну заяву: не віддасться в руки цирульників до тих пір, поки українські плавзасоби не будуть повернені з російського полону.

Нагадаємо, що два малих катери "Бердянськ" і "Нікополь" і буксир "Яни Капу" були захоплені ВМФ Російської Федерації рік тому - 25 листопада 2018 року за спробу пройти через Керченську протоку.

Президент заявив, що збриє бороду тільки після того, як повернуті Росією кораблі пришвартуються в українському порту.

Давати обітниці (добровільні обмеження в діях до настання якоїсь події або безстроково) - аж ніяк не новина. І відмова від гоління - не самий оригінальний варіант обмеження.

Чому не милася Ізабелла Кастильська

obet izab

Одне з найбільш жорстких з точки зору сучасної людини обмежень наклала на себе іспанська королева Ізабелла (1451 - 1504 рр.). Правління Ізабелли (і її чоловіка Фердинанда) довелося на завершальний етап іспанської реконкісти - відвоювання Піренейського півострова у арабів. Останнім арабським бастіоном на півострові була фортеця Гранада.

Королева дала обітницю не митися до тих пір, поки місто не буде взято іспанцями. Чекати довелося всього три роки.

Втім, варто зауважити, що в період пізнього Середньовіччя (або початок нових часів) гігієна не була потребою номер один.

Львівські обітниці

2a343ca041e855aaa6f64f6002f249c4.jpg

"Львівські обітниці Іоанна Казимира", картина Яна Матейка

1 квітня 1656 року під час шведської навали король Ян II Казимир Ваза в кафедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові перед образом Божої Матері Милостивої дав обітницю поліпшити становище селян і міщан після того, як Річ Посполита звільниться від шведів. Правда, соціальні поблажки повинні були прийти не безоплатно. Паралельно з цим король обіцяв, що на боротьбу з ворогом підніме не тільки шляхту, а й все населення. Тобто нижчі верстви повинні були впрягатися в війну разом з привілейованим військовим станом.

Королівська обіцянка була зафіксована письмово і увійшла в історію під власним ім'ям "Львівські обітниці".

Через 4 роки шведи були витіснені за межі Речі Посполитої, але обіцянки щодо нижчих станів так і не були реалізовані через заперечення з боку шляхти.

Як король одружився на дочці торговця

В наші дні панує король Норвегії Харольд V - з династії Глюксбургов. В молоді роки король дав обітницю самотності до тих пір, поки йому не дозволять одружитися з Соні Харальдсен, дочкою торговця одягом. А одружитися з представницею не знатного роду - це справжній подвиг для короля. Харольд домігся свого: він одружився з коханою простолюдинкою Сонею.

Обітниця чаплі

Один з героїв Столітньої війни - англійський король Едуард III з династії Плантагенетів - зі своїми баронами дав "обітницю чаплі".

Суть обітниці полягала в тому, що учасники спільної трапези повинні були з'їсти шматок птиці і дати якусь клятву. Король з баронами поклялися воювати проти Франції до перемоги. Так як в той день подавали чаплю, то і дійство отримало назву "обітниця чаплі".

Слово своє король стримав: він воював проти Франції до кінця днів. І після нього війна тривала ще 76 років.

Відмовився стригтися

Конунг Вестфольда Харальд Харфагр (X століття) дав обітницю не стригтися, поки не підкорить всю Норвегію. Мети своєї він домігся, ставши першим королем Норвегії, і правив цілих 58 років.

Обітницю безшлюбності Єлизавети I

68067bdf66a89d8a84e8f346e9ea2585.jpg

Одна з найзнаменитіших в історії людства глав держав Єлизавета Тюдор дала безстрокову обітницю безшлюбності. І це не дивлячись на те, що їй пророкували в чоловіки таких завидних женихів, як іспанський король Філіп II і брат французького короля, герцог Анжуйський і майбутній король Франції Генріх III Валуа. До Єлизаветі навіть сватався сам російський цар Іван IV Васильович. Але теж безуспішно.

Королева дала обітницю заради служіння державі. Вона нерідко повторювала, що знаходиться "одружена з Англією".

Антіобет королеви Вікторії

6eb6f2e4ea4a3c0438f715b556459728.jpg

Британська королева Вікторія - та сама, чиє правління назвали "вікторіанської епохою", - дала сама собі обіцянку зворотного характеру. Воно полягало не в обмеженнях, а у відмові від обмежень.

У дитинстві Вікторію тримали в жорстких рамках, зокрема, дорослі стежили, щоб її харчування було помірним. Майбутня королева дала собі слово, що коли зійде на престол, що не буде себе обмежувати в їжі. І своє слово дотримала: про ненажерливість королеви складали легенди.

Антіобет королеви дав свої плоди. У зрілі роки при зрості 150 сантиметрів вона важила близько 300 фунтів, або 120 кілограмів.

Нестійкий лицар

Історії відомі випадки, коли можновладні особи переступали обітниці. Жив в XI столітті граф Блуа, відомий любителям медієвістики також як Стефан Шартрський, який дав обітницю брати участь в Першому хрестовому поході, але виявився недостатньо харизматичним і відважним лідером. В результаті він зі своїм загоном взагалі втік з табору хрестоносців.

Дивні обітниці і клятви

Можна пригадати ще кілька надзвичайно цікавих обітниць і клятв.

Лицар Женне де Ребревьетт поклявся, що якщо він не доб'ється прихильності своєї дами серця до того, як відправиться в похід на Схід, то після повернення одружується на першій же дамі або дівчині, у якої знайдеться двадцять тисяч крон, якщо вона побажає. В принципі, так собі обітницю. Інтригу породжують лише слова "на першій зустрічній".

Граф Робер Артуа втягнув у свої клятвені справи і власного коня. Він обіцяв, що по п'ятницях не даватиме корм коневі, поки не буде отримана перемога над турками.

Герцог Іоанн Бурбонский 1 січня 1415 року, "бажаючи уникнути неробства і думаючи стежити добру славу і милість тієї чудової, якій ми служимо", разом з п'ятнадцятьма іншими лицарями і зброєносцями дав обітницю протягом двох років щонеділі носити на лівій нозі ланцюга, поки не знайдуться шістнадцять лицарів, які побажають битися з ними в пішому бою до останнього.

Жорстку обітницю дав англійський граф Солсбері. Під час бенкету він попросив кохану даму доторкнутися пальцем до його ока. Після цього він оголосив, що не відкриє цього ока до тих пір, поки не буде отримана перемога над Францією (справа була за часів Столітньої війни). Багато англійські лицарів приєдналися до цього обітниці і теж добровільно стали "одноокими".

Зеленський і жовті браслети

Шостий президент вже вдавався до практики обітниць. Він обіцяв не знімати з руки жовті браслети з іменами моряків, захоплених у полон у Керченській протоці 25 листопада 2018 року. Моряки повернулися в Україну в серпні 2019 го. Глава держави зміг розлучитися з браслетами.


Президент Владимир Зеленский, придя 19 ноября на совместную пресс-конференцию с премьер-министром Чехии Андреем Бабишем с заросшим лицом, сделал официальное заявление: не отдастся в руки брадобреев до тех пор, пока украинские плавсредства не будут возвращены из российского плена.

Напомним, что два малых катера "Бердянск" и "Никополь" и буксир "Яны Капу" были захвачены ВМФ Российской Федерации примерно год назад – 25 ноября 2018 года при попытке пройти через Керченский пролив.

Президент заявил, что сбреет бороду только после того, как возвращенные Россией корабли пришвартуются в украинском порту.

Давать обеты (добровольные ограничения в действиях до наступления какого-то события или бессрочно) – отнюдь не новость. И отказ от бритья – не самый оригинальный вариант ограничения.

Почему не мылась Изабелла Кастильская

Одно из наиболее жестких с точки зрения современного человека ограничений наложила на себя испанская королева Изабелла (1451 - 1504 гг.). Правление Изабеллы (и ее супруга Фердинанда) пришлось на завершающий этап испанской реконкисты – отвоевания Пиренейского полуострова у арабов. Последним арабским бастионом на полуострове была крепость Гранада.

Королева дала обет не мыться до тех пор, пока город не будет взят испанцами. Ждать пришлось всего три года.

Впрочем, стоит заметить, что в период позднего средневековья (или начало новых времен) гигиена не была потребностью номер один.

Львовские обеты

"Львовские обеты Иоанна Казимира", картина Яна Матейко

1 апреля 1656 года во время шведского нашествия король Ян II Казимир Ваза в кафедральном соборе Успения Пресвятой Девы Марии во Львове перед образом Божьей Матери Милостивой дал обет улучшить положение крестьян и мещан после того, как Речь Посполитая освободится от шведов. Правда, социальные поблажки должны были прийти не безвозмездно. Параллельно с этим король обещал, что на борьбу с врагом поднимет не только шляхту, но и все население. То есть низшие слои должны были впрягаться в войну вместе с привилегированным военным сословием.

Королевское обещание было зафиксировано письменно и вошло в историю под собственным именем "Львовские обеты".

Спустя 4 года шведы были вытеснены из пределов Речи Посполитой, но обещания в отношении низших сословий так и не были реализованы из-за возражений со стороны шляхты.

Как король женился на дочери торговца

Царствующий в наши дни король Норвегии Харольд V - из династии Глюксбургов. В молодые годы король дал обет одиночества до тех пор, пока ему не позволят жениться на Соне Харальдсен, дочери торговца одеждой. А вступить в брак с представительницей не знатного рода – это настоящий подвиг для короля. Харольд добился своего: он женился на любимой простолюдинке Соне.

Обет цапли

Один из героев Столетней войны - английский король Эдуард III из династии Плантагенетов - со своими баронами дал "обет цапли".

Суть обета заключалась в том, что участники совместной трапезы должны были съесть кусок птицы и дать некую клятву. Король с баронами поклялись воевать против Франции до победы. Так как в тот день подавали цаплю, то и действо получило название "обет цапли".

Слово свое король сдержал: он воевал против Франции до конца дней. И после него война продолжалась еще 76 лет.

Отказался стричься

Конунг Вестфольда Харальд Харфагр (X век) дал обет не стричься, пока не покорит всю Норвегию. Цели своей он добился, став первым королем Норвегии, и правил целых 58 лет.

Обет безбрачия Елизаветы I

Одна из самых знаменитых в истории человечества глав государств Елизавета Тюдор дала бессрочный обет безбрачия. И это не смотря на то, что ей прочили в мужья таких завидных женихов, как испанский король Филипп II и брат французского короля, герцог Анжуйский и будущий король Франции Генрих III Валуа. К Елизавете даже сватался сам русский царь Иван IV Васильевич. Но тоже безуспешно.

Королева дала обет ради служения государству. Она нередко повторяла, что находится "замужем за Англией".

Антиобет королевы Виктории

Британская королева Виктория - та самая, чье правление назвали "викторианской эпохой", - дала сама себе обещание обратного характера. Оно состояло не в ограничениях, а в отказе от ограничений.

В детстве Викторию держали в жестких рамках, в частности, взрослые следили, чтобы ее питание было умеренным. Будущая королева дала себе слово, что когда взойдет на престол, не будет себя ограничивать в еде. И свое слово сдержала: о прожорливости королевы слагали легенды.

Антиобет королевы дал свои плоды. В зрелые годы при росте 150 сантиметров она весила порядка 300 фунтов, или 120 килограммов.

Нестойкий рыцарь

Истории известны случаи, когда владетельные особы преступали обеты. Живший в XI веке граф Блуа, известный любителям медиевистики также как Стефан Шартрский, дал обет участвовать в Первом крестовом походе, но оказался недостаточно харизматичным и отважным лидером. В результате он со своим отрядом вообще сбежал из лагеря крестоносцев.

Странные обеты и клятвы

Можно припомнить еще несколько чрезвычайно забавных обетов и клятв.

Рыцарь Женне де Ребревьетт поклялся, что если он не добьется благосклонности своей дамы сердца до того, как отправится в поход на Восток, то по возвращении женится на первой же даме или девице, у которой найдется двадцать тысяч крон, коль она пожелает. В принципе, так себе обет. Интригу порождают лишь слова "на первой встречной".

Граф Роббер Артуа втянул в свои клятвенные дела и собственного коня. Он обещал, что по пятницам не будет давать корм коню, пока не будет одержана победа над турками.

Герцог Иоанн Бурбонский 1 января 1415 года, "желая избежать праздности и помышляя стяжать добрую славу и милость той прекраснейшей, которой мы служим", вместе с пятнадцатью другими рыцарями и оруженосцами дал обет в течение двух лет каждое воскресенье носить на левой ноге цепи, пока не отыщутся шестнадцать рыцарей, пожелающих сразиться с ними в пешем бою до последнего.

Жесткий обет дал английский граф Солсбери. Во время пира он попросил возлюбленную даму дотронуться пальцем до его глаза. После этого он объявил, что не откроет этого глаза до тех пор, пока не будет одержана победа над Францией (дело было во времена Столетней войны). Многие английские рыцари присоединились к этому обету и тоже добровольно стали "одноглазыми".

Зеленский и желтые браслеты

Шестой президент уже прибегал к практике обетов. Он обещал не снимать с руки желтые браслеты с именами моряков, взятых в плен в Керченском проливе 25 ноября 2018 года. Моряки вернулись в Украину в августе 2019-го. Глава государства смог расстаться с браслетами.