STATUS QUO

Смог чи туман? Що відбувається з повітрям в Україні

В Україні б'ють на сполох – інтернетом поширюються карти з зафіксованим перевищенням показників забрудненості повітря. Чим загрожує таке повітря людям та що є причиною його забруднення?

Над Україною нависла хмара чадного газу - рівень забруднення найвищий в Європі. Такі дані зафіксували супутники. Ранкова карта 21 жовтня свідчила, що рівень забруднення СО2 на території України – найвищий в Європі, майже, як у промислово забруднених районах Китаю, повідомляє "Варта 1". 

4f6c106b6ba08c088ee5665cc4d9c71f.jpg

На думку фахівців, враховуючи той факт, що в Україні немає такої концентрації підприємств, як, для прикладу, у Китаї, причиною забруднення повітря може бути масове спалення листя, горіння торф’яників та сухостою.

Втім, згідно з мапою, до вечора концентрація чадного газу вже знизилася до “жовтого” рівня.

В уряді все чисто

В уряді запевняють, що наразі інформації про небезпечні речовини в повітрі – немає. У столиці дихати безпечно, за винятком Голосіївського району – там неподалік палають торфовища.

"За даними Гідрометцентру, стан повітря в Україні відповідає допустимим показникам, притаманним цій порі року. А отже, немає підстав для паніки стосовно значного забруднення повітря", - наголосили у Кабміні.

Проте повітря в українських містах загалом не є чистим і безпечним. Гідрометцентр фіксує значні викиди в повітря у промислових містах, зокрема в Маріуполі, Дніпрі, Кам’янському та Запоріжжі. Основним джерелом забруднення є викиди підприємств, а в інших містах - автомобільний транспорт.

Також наразі здійснюється гасіння 6 осередків тління торфу у Житомирській, Київській, Полтавській, Чернігівській та Черкаській областях на загальній площі 9,68 га.  ДСНС і місцева влада залучили до гасіння пожеж 79 осіб і 26 одиниць спецтехніки.

Також в уряді закликають громадян не спалювати сухе листя.

"Спалювання сухого листя призводить до погіршення людського здоров’я та забруднення повітря, води й ґрунту. У процесі горіння виділяється небезпечна речовина, що може викликати рак - бензопірен. Дим виділяє діоксини, а тліюче листя - чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організму.  Формула негативного ефекту: 1 т листя = 30 кг чадного газу. Окрім цього, такі дії призводять до зникнення певних видів тварин та загибелі комах. Адміністративний кодекс передбачає покарання за паління сухого листя: штраф від 340 до 1360 грн для громадян; від 850 до 1700 грн - для посадових осіб", - зазначають у Кабінеті міністрів.

Що робити

У період скупчення диму просять дотримуватися наступних рекомендацій задля зниження негативного впливу на організм.

У приміщенні:

 • щільно закривати вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки, вхідні двері;
 • використовувати засоби захисту органів дихання.

Поза приміщенням:

 • утримуватися від зайвого фізичного навантаження;
 • вранці уникати перебування на повітрі (у цей час найвища концентрація смогу);
 • захищати органи дихання засобами індивідуального захисту;
 • уникати занижених ділянок місцевості (долини, яри та підвали);
 • не вживати алкогольні напої і не курити тютюнові вироби;
 • за наявності хронічного захворювання, чітко дотримуватися рекомендацій лікаря;

Типові ознаки отруєння небезпечними викидами:

 • подразнення очей (почервоніння, набряклість);
 • ускладнення дихання, біль у грудях;
 • головний біль, запаморочення, загальна слабкість організму;
 • ускладнення проявів хронічних захворювань легенів (астма, емфізема).

У разі проявів подібних симптомів необхідно негайно звернутися до сімейного лікаря, педіатра або терапевта. У разі сильного отруєння - до швидкої медичної допомоги.

Головний синоптик радить не бігати вранці

Наскільки великою є загроза з забрудненням повітря в України, прокоментувала на своїй сторінці у Facebook й головний синоптик України Наталія Діденко.

"Я ніяким боком не спеціаліст з подібних питань, але, як синоптик, просто спробую пояснити, чому, наприклад, над Україною можлива така концентрація шкідливих димів та викидів. Чому вони так купненько зависають над нами? Вже тривалий час над Україною переважає антициклональний характер погоди, коли опади малоймовірні, вітер або слабкий, або взагалі штиль. Якщо брати до уваги сезон масового опадання листя, кількості викопаної сухої огудини на городах, підготовки городів та полів до зимового періоду, величезні масштаби паління, на печерному рівні - свідомість багатьох громадян, майже повна відсутність покарання за паління трави, бездіяльність відповідних структур у хоча б регулярних попередженнях та поясненнях, то картина виглядає сумною", - зазначила вона.

98fe1b256111526147f2f35c092bcef4.jpg

На тих картах, з яких і забили тривогу, видно, що найбільша концентрація СО практично над усім Лівобережжям. 

a875b4872fe490bc57229e6e828d7089.jpg

За її словами, дим навіть від одного невеликого багаття в умовах антициклону та штилю поширюється на величезну територію району і горизонтально, і вертикально. А наразі саме сухе повітря, слабкий вітер або штиль ще довго визначатимуть погоду в Україні. І найближчим часом розраховувати на зміну синоптичної ситуації не доводиться - антициклональний характер погоди втримується.

"Тому рятуємося, як завжди самі", - радить вона и надає перелік своїх правил.

 1. Зволоження помешкання - обов`язково!
 2. Поставити миски по квартирі, вивісити вологі рушники, купити зволожувач чи очищувач повітря. Пилососити та підмітати не варто, краще вологе регулярне прибирання, пшикати періодично розпилювачем води.
 3. Якщо йдете з дому, не відкривайте вікна та балкони.
 4. Бажано промивати очі, особливо тим, хто носить лінзи.
 5. Пити побільше води.
 6. Бігати - відкласти до кращих часів, особливо вранці. Кажуть, що якраз вночі та вранці - найбільша концентрація забруднення.
 7. Свічки, ароматизатори у помешканні поки що не варто використовувати.
 8. Хто палить, особливо небезпечно це робити якраз у зонах задимленості, будете ще більше втягувати в себе шкоди.
 9. Уникайте смажити на кухні, навіщо створювати додатковий дим?
 10. Душ приймати частіше, за нагоди, особливо після вулиці.
 11. Варто тимчасово відмовитися від збирання грибів, які дуже люблять акумулювати на собі подібні речі.
 12. Промивати ніс розчином солі

5c6d8bd9d4ba1a003e07c5ec25ebbc98.jpg

Суха погода з невеликим вітром триватиме мінімум до кінця наступного тижня. Орієнтовно із середи-четверга трохи похолодає.

Екологія та Черчиль

До речі, пані Наталка розповіла, що Черчилль свого часу ледве не втратив посаду через антициклон, туман та слабкий вітер в антициклоні.

"У Лондоні в 1952 році Великий Смог так забруднив повітря через осідання диму від вугілля, яким опалювали приміщення, що це привело до екологічної катастрофи. Загинуло, за різними даними, від 4 до 6 тисяч людей через захворювання дихальних шляхів. Кількість загиблих змусило переосмислити ставлення до навколишнього середовища і забруднення повітря. Були прийняті нові екологічні стандарти, спрямовані на обмеження використання брудних видів палива в промисловості і на заборону сажовмісних вихлопних газів. З 1952 року почалося прийняття екологічних законів", - розповіла головний синоптик.


В Украине бьют тревогу - по интернету распространяются карты с зафиксированным превышением показателей загрязненности воздуха. Чем грозит такой воздух людям и что является причиной его загрязнения?

Над Украиной нависла туча угарного газа - уровень загрязнения высокий в Европе. Такие данные зафиксировали спутники. Утренняя карта 21 октября гласила, что уровень загрязнения СО2 на территории Украины - самый высокий в Европе, почти как в промышленно загрязненных районах Китая, сообщает "Варта 1"

По мнению специалистов, учитывая тот факт, что в Украине нет такой концентрации предприятий, как, например, в Китае, причиной загрязнения воздуха может быть массовое сожжение листьев, горение торфяников и сухостоя.

Впрочем, согласно карте, к вечеру концентрация угарного газа уже снизилась до "желтого" уровня.

В правительстве все чисто

В правительстве уверяют, что пока информации об опасных веществах в воздухе - нет. В столице дышать безопасно, за исключением Голосеевского района - там недалеко горят торфяники.

"По данным Гидрометцентра, состояние воздуха в Украине соответствует допустимым показателям, присущим этому времени года. А значит, нет оснований для паники относительно значительного загрязнения воздуха", - отметили в Кабмине.

Однако воздух в украинских городах в целом не является чистым и безопасным. Гидрометцентр фиксирует значительные выбросы в воздух в промышленных городах, в частности в Мариуполе, Днепре, Каменском и Запорожье. Основным источником загрязнения являются выбросы предприятий, а в других городах - автомобильный транспорт.

Также в настоящее время осуществляется тушение 6 очагов тления торфа в Житомирской, Киевской, Полтавской, Черниговской и Черкасской областях на общей площади 9,68 га. ГСЧС и местные власти привлекли к тушению пожаров 79 человек и 26 единиц спецтехники.

Также в правительстве призывают граждан не сжигать сухие листья.

"Сжигание сухих листьев приводит к ухудшению здоровья людей и загрязнению воздуха, воды и почвы. В процессе горения выделяется опасное вещество, которое может вызвать рак - бензопирен. Дым выделяет диоксины, а тлеющие листья - угарный газ, который блокирует поступление кислорода к тканям организма. Формула негативного эффекта: 1 т листья = 30 кг угарного газа. Кроме этого, такие действия приводят к исчезновению определенных видов и гибели насекомых. Административный кодекс предусматривает наказание за курение сухих листьев: штраф от 340 до 1360 грн для граждан; от 850 до 1700 грн - для должностных лиц", - отмечают в Кабинете министров.

Что делать

В период скопления дыма чиновники просят соблюдать следующие рекомендации для снижения негативного воздействия на организм.

В помещении:

 • плотно закрывать окна и двери, дымоходы, вентиляционные люки, входные двери;
 • использовать средства защиты органов дыхания.

Вне помещения:

 • воздерживаться от излишней физической нагрузки;
 • утром избегать пребывания на воздухе (в это время самая высокая концентрация смога)
 • защищать органы дыхания средствами индивидуальной защиты;
 • избегать заниженных участков местности (долины, овраги и подвалы)
 • не употреблять алкогольные напитки и не курить табачные изделия;
 • при наличии хронического заболевани, четко соблюдать рекомендации врача;

Типичные признаки отравления опасными выбросами:

 • раздражение глаз (покраснение, отечность)
 • затруднение дыхания, боль в груди;
 • головная боль, головокружение, общая слабость организма;
 • осложнение проявлений хронических заболеваний легких (астма, эмфизема).

В случае проявлений подобных симптомов необходимо немедленно обратиться к семейному врачу, педиатру или терапевту. В случае сильного отравления - к скорой медицинской помощи.

Главный синоптик советует не бегать по утрам

Насколько велика угроза с загрязнением воздуха в Украине, прокомментировала на своей странице в Facebook и главный синоптик Украины Наталья Диденко. 

"Я никаким боком не специалист по подобным вопросам, но, как синоптик, просто попытаюсь объяснить, почему, например, над Украиной возможна такая концентрация вредных дымов и выбросов. Почему они так купненько зависают над нами? Уже длительное время над Украиной преобладает антициклональний характер погоды , когда осадки маловероятны, ветер или слабый, или вообще штиль. Если учесть сезон массового опадения листьев, количество выкопанной сухой ботвы на огородах, подготовки огородов и полей к зимнему периоду, огромные масштабы сжигания, на пещерном уровне - сознание многих граждан, почти полное отсутствие наказания за спаливание травы, бездействие соответствующих структур в тех же регулярных предупреждениях и объяснениях, то картина выглядит печальной", - отметила она.

На тех картах, с которых и забили тревогу, видно, что наибольшая концентрация СО практически над всем Левобережьем. 

По ее словам, дым даже от одного небольшого костра в условиях антициклона и штиля распространяется на огромную территорию района и горизонтально, и вертикально. А сейчас именно сухой воздух, слабый ветер или штиль, которые еще долго будут определять погоду в Украине. И в ближайшее время рассчитывать на изменение синоптической ситуации не приходится - антициклональний характер погоды держится.

"Поэтому спасаемся, как всегда сами", - советует она и предоставляет перечень основных правил.

 1. Увлажнения помещения - обязательно!
 2. Поставить миски по квартире, вывесить влажные полотенца, купить увлажнитель или очиститель воздуха. Пылесосить и подметать не стоит, лучше влажные регулярная уборка, пшикать периодически распылителем воды.
 3. Если идете из дома, не открывайте окна и балконы.
 4. Желательно промывать глаза, особенно тем, кто носит линзы.
 5. Пить побольше воды.
 6. Бегать - отложить до лучших времен, особенно по утрам, именно ночью и утром - наибольшая концентрация этой грязи.
 7. Свечи, ароматизаторы в доме пока не стоит использовать.
 8. Кто курит, особенно опасно это делать в зонах задымленности, будете еще больше втягивать в себя вреда.
 9. Избегайте жарить на кухне, зачем создавать дополнительный дым?
 10. Душ принимать чаще, по возможности, особенно после улицы.
 11. Стоит временно отказаться от сбора грибов, которые очень любят аккумулировать на себе подобные вещи.
 12. Промывать нос раствором соли

Сухая погода с небольшим ветром продлится минимум до конца следующей недели. Ориентировочно со среды-четверга немного похолодает.

Экология и Черчилль

Кстати, госпожа Наталья рассказала, что Черчилль в свое время чуть не потерял должность из-за антициклона, тумана и слабого ветра в антициклоне.

"В Лондоне в 1952 году Большой Смог так испачкал воздуха из-за оседания дыма от угля, которым топили помещения, что это привело к экологической катастрофе. Погибло, по разным данным, от 4 до 6000 человек из-за заболевания дыхательных путей. Количество погибших заставило переосмыслить отношение к окружающей среде и загрязнению воздуха. Были приняты новые экологические стандарты, направленные на ограничение использования грязных видов топлива в промышленности и на запрет сажосодержащих выхлопных газов. С 1952 года началось принятие экологических законов", - рассказала главный синоптик.