STATUS QUO

Чому львів'яни труяться чадним газом – головні помилки

Фахівці застерігають містян від основних помилок при користуванні газовими приладами.

Як розповів Євген Басан, начальник відділу захисту населення та територій управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради, в цьому році у Львові трапилось уже 65 випадків отруєння чадним газом, внаслідок яких постраждали 133 людини, з них 40 дітей. На жаль, є 7 смертельних випадків. Із 64, лише 7 отруєнь трапились через несправність газового обладнання, а решта 57 — через порушення споживачем типової інструкції з безпечного користування газовими приладами та порушення тяги через герметичність вікон та електровитяжок.

Численні випадки отруєння чадним газом, які іноді закінчуються смертями, свідчать про те, що багато людей часто не розуміють небезпеки чадного газу, принципів його утворення, поширення та непоправної шкоди, яку він завдає здоров’ю людини, вважають фахівці. А також не знають простих правил користування газовими приладами, а тому, намагаючись зберегти тепло у приміщенні, герметично закривають вікна та двері, вмикають опалення, і самі себе отруюють. Тому у мерії нагадали основні причини та помилки, а також те, як правильно надати першу допомогу при отруєнні.

Перевіряйте димовивідні рукави

Важливо знати, що дешеві гофровані димовивідні рукави, які йдуть від колонки або від котла безпосередньо до димовивідного каналу, при тривалій експлуатації згоряють і розсипаються. Із зовнішньої сторони, де не проходить сильний нагрів, є видимість його цілісності, а зсередини він уже дірявий, і гази замість того, щоб виходити в канал, потрапляють в приміщення кухні чи інше приміщення квартири. Тому звертайте увагу на періодичний огляд цих рукавів самими мешканцями.

Притік свіжого повітря

Основна вимога, щоб не сталося біди, — це притік свіжого повітря у приміщення, де є прилади для опалення — через вікно, через двері, і через вентиляційний канал, який має бути постійно прочищений, і в якому має бути відповідна тяга, щоб відпрацьовані гази виходили в атмосферу. Якщо одне з таких правил недотримане, то у приміщенні починає утворюватися чадний газ і стається біда.

"Правила безпеки систем газопостачання написані для всіх, і кожен має свою відповідальність. За експлуатацію димових вентиляційних каналів, газових мереж всередині будинку, газових приладів, відповідає мешканець і балансоутримувач".

Якщо є недостатня кількість кисню, коли відбувається процес горіння, утворюється чадний газ. Однак з метою економії люди ставлять пластикові вікна, тобто герметично закривають приміщення, і через ці герметично закриті вікна і двері повітря не надходить до приміщення, де відбувається горіння. Відповідно, там є мала кількість кисню і, автоматично, утворюється чадний газ.

"Навіть якщо стоїть сучасний котел з автоматикою безпеки, який би мав спрацювати, — він не спрацює, тому що працює за принципом теплового нагріву. А якщо нагріті гази погано відходять в атмосферу — вони перегрівають його, і відключають. Зараз, як показує статистика, отруєння є 50/50: там, де старі будинки, і там, де сучасні будинки".

Павло Сербан, технічний директор ПАТ "Львівгаз"

З його слів, втрати тепла не буде, тому що в тому приміщенні, де знаходяться газові прилади, температура має бути не 40 градусів, а 18−20. А для цього має бути притік свіжого повітря.

Вимоги до тяги

Якщо пластикове вікно — має бути провітрювач, якщо герметичні двері — мають бути жалюзійні решітки. У вентиляційному каналі ні в якому разі не можна встановлювати електричні вентилятори. Перш ніж запалити щось, потрібно перевірити тягу в димовому каналі. Це робиться дуже просто: до вентиляційного каналу підноситься папір, якщо він втягується в комин — значить тяга є, якщо висить і не рухається — тяги нема, а якщо він відвертається назад — це значить зворотна тяга, тобто дує з комина в приміщення. Тоді треба зразу викликати фахівців, щоб прочистили цей комин. Тобто основне — це перевірити тягу, зробити доступ свіжого повітря до приміщення, і встановити провітрювач. І ніколи самовільно не переоблаштовувати газові прилади, постійно за ними стежити.

Відкривати двері сажотрусам

Двічі на рік у Львові міська комісія ТЕБ і НС розглядає питання перевірки димових вентиляційних каналів, щоб вони були чистими і мали тягу.

"Перевірку димових вентиляційних каналів проводимо двічі на рік — осінню і весною. Перевіряються канали, які використовуються для двохфункційних котлів, газових колонок, газових печей. Балансоутримувач, обслуговуюча організація складає графіки перевірки таких каналів, про що інформують мешканців.

Сажотруси обходять всі квартири і перевіряють наявність тяги, стан оголовків, самих димових каналів на засміченість. Якщо ці канали засмічені, вони їх прочищають, і при наявності тяги, підписують робочий листок, після чого формується акт, який подається в ПАТ "Львівгаз". Якщо ж мешканці відсутні, або немає тяги, про це зазначається в робочому листку, складається акт, який негайно передається у "Львівгаз" для того, щоб відключити таку квартиру до моменту усунення цих недоліків. Тому прохання до мешканців — якщо проводиться перевірка і прочистка димовентиляційних каналів — узгодьте з ЛКП цей графік, щоб бути вдома, бо це питання вашої безпеки".

Владислав Іванов, начальник управління житлового господарства Львівської міської ради.

Чим небезпечний чадний газ

Чадний газ, потрапляючи у кров, витісняє молекули кисню, які необхідні для нормальної роботи людського організму. Відтак, настає отруєння, яке, в залежності від концентрації чадного газу, може призвести до важких уражень та захворювань, а іноді — й до смерті.

"Ми пропонуємо встановлювати індикатори або сигналізатори наявності чадного газу. Це один із методів попередження отруєння чадним газом, тому що вони досить чутливі, і навіть для старшої людини чи дитини, яка не розуміється в автоматиці, спрацювання такого сигналізатора інформує про те, що потрібно вийти з квартири і подзвонити родичам про те, що є таке спрацювання, щоб прийняти відповідне рішення".

Євген Басан, начальник відділу захисту населення та територій управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради.

Чадний газ не має ні смаку, ні запаху. Людина просто засинає при отруєнні, в залежності від тривалості перебування в такому приміщенні, і концентрації цього газу. Перші симптоми отруєння — це запаморочення, головний біль, почервоніння шкірних покривів обличчя, нудота, блювота і навіть втрата свідомості. Найперше реагують на наявність чадного газу діти, вагітні жінки і люди, які мають соматичні захворювання легень чи серцево-судинні захворювання.

Перша домедична допомога

По-перше — це максимально відкрити усі вікна і двері, і вже тоді евакуювати людину, яка отруїлася, на свіже повітря. Всі постраждалі повинні бути госпіталізовані в медичні заклади для повного обстеження і надання екстренної медичної допомоги. Не треба в жодному разі займатися самолікуванням."

Пам'ятайте! Газ вибухонебезпечний, і найменше порушення правил може призвести до трагедії з людськими жертвами — вибуху, пожежі, отруєння та руйнування. Під час усіх нещасних випадках, пов'язаних із використанням газу (вибух, пожежа, отруєння), слід зателефонувати в одну з міських служб: швидку допомогу — 103, пожежну — 101, газову — 104, поліцію — 102. Будь-яка з цих служб повідомить решту і вони прибудуть на місце події.


Специалисты предостерегают горожан от основных ошибок при пользовании газовыми приборами.

Как рассказал Евгений Басан, начальник отдела защиты населения и территорий управления по вопросам чрезвычайных ситуаций и гражданской защиты населения Львовского городского совета, в этом году во Львове произошло уже 65 случаев отравления угарным газом, в результате которых пострадали 133 человека, из них 40 детей. К сожалению, есть 7 смертельных случаев. Из 64, только 7 отравлений произошли из-за неисправности газового оборудования, а остальные 57 – из-за нарушения потребителем типовой инструкции по безопасному пользованию газовыми приборами и нарушения тяги в связи с герметичностью окон и електровытяжек.

Многочисленные случаи отравления угарным газом, которые иногда заканчиваются смертями, свидетельствуют о том, что многие люди часто не понимают опасности угарного газа, принципов его образования, распространения и непоправимого вреда, который он наносит здоровью человека, считают специалисты. А также не знают простых правил пользования газовыми приборами, а потому, пытаясь сохранить тепло в помещении, герметично закрывают окна и двери, включают отопление, и сами себя отравляют. Поэтому в мэрии напомнили основные причины и ошибки, а также то, как правильно оказать первую помощь при отравлении.

Проверяйте дымоотводящие рукава

Важно знать, что дешевые гофрированные дымоотводящие рукава, которые идут от колонки или от котла непосредственно к дымоотводящему каналу, при длительной эксплуатации сгорают и рассыпаются. С внешней стороны, где проходит сильный нагрев, есть видимость его целостности, а изнутри он уже дырявый, и газы, вместо того, чтобы выходить в канал, попадают в помещение кухни или другое помещение квартиры. Поэтому обращайте внимание на периодический осмотр этих рукавов самими жителями.

Приток свежего воздуха

Основное требование, чтобы не случилось беды, - это приток свежего воздуха в помещение, где есть приборы для отопления - через окно, через дверь и через вентиляционный канал, который должен быть постоянно прочищен, и в котором должна быть соответствующая тяга, чтобы отработанные газы выходили в атмосферу. Если одно из таких правил соблюдено, то в помещении начинает образовываться угарный газ и происходит беда.

"Правила безопасности систем газоснабжения пользователя касаются всех и каждый имеет свою ответственность. За эксплуатацию дымовых вентиляционных каналов, газовых сетей внутри дома, газовых приборов, отвечает житель и балансодержатель".

Если есть недостаточное количество кислорода, когда происходит процесс горения, образуется угарный газ. Однако в целях экономии люди ставят пластиковые окна, то есть герметично закрывают помещение, и через эти герметично закрытые окна и двери воздух не поступает в помещение, где происходит горение. Соответственно, там есть малое количество кислорода и, автоматически, образуется угарный газ.

"Даже если стоит современный котел с автоматикой безопасности, который должен был сработать, - он не сработает, потому что работает по принципу теплового нагрева. А если нагретые газы плохо отходят в атмосферу - они перегревают его, и отключают. Сейчас, как показывает статистика, отравления проиходят 50/50: там, где старые дома, и там, где современные дома".

Павел Сербан, технический директор ПАО "Львовгаз"

По его словам, потери тепла не будет, потому что в том помещении, где находятся газовые приборы, температура должна быть не 40 градусов, а 18-20. А для этого должен быть приток свежего воздуха.

Требования к тяге

Если пластиковое окно - должно быть проветривание, если герметичные двери - должны быть жалюзийные решетки. В вентиляционном канале ни в коем случае нельзя устанавливать электрические вентиляторы. Прежде чем зажечь что-то, нужно проверить тягу в дымовом канале. Это делается очень просто: к вентиляционному каналу подносится бумага, если она втягивается в трубу - значит тяга есть, если висит и не двигается - тяги нет, а если он отворачивается назад - это значит обратная тяга, то есть дует из трубы в помещение. Тогда надо сразу вызывать специалистов, чтобы прочистили этот трубу. То есть главное - это проверить тягу, сделать доступ свежего воздуха в помещение, и установить проветривание. И никогда самовольно нельзя переоборудовать газовые приборы, нужно постоянно за ними следить.

Открывать двери трубочисту

Дважды в год во Львове городская комиссия ТЭБ и ЧС рассматривает вопрос проверки дымовых вентиляционных каналов, чтобы они были чистыми и имели тягу.

"Проверку дымовых вентиляционных каналов проводим два раза в год - осенью и весной. Проверяются каналы, которые используются для двохфункциональных котлов, газовых колонок, газовых печей. Балансодержатель, обслуживающая организация составляет графики проверки таких каналов, о чем информирует жителей.

Трубочисты обходят все квартиры и проверяют наличие тяги, состояние оголовков, самых дымовых каналов на засоренность. Если эти каналы засорены, они их прочищают, и при наличии тяги, подписывают рабочий лист, после чего формируется акт, подается в ПАО "Львовгаз". Если же жители отсутствуют, или нет тяги, об этом говорится в рабочем листке, составляется акт, который немедленно передается в "Львовгаз" для того, чтобы отключить такую ​​квартиру до момента устранения этих недостатков. Поэтому просьба к жителям - если проводится проверка и прочистка дымовентиляционных каналов - согласуйте с ЛКП этот график, чтобы быть дома, потому что это вопрос вашей безопасности".

Владислав Иванов, начальник управления жилищного хозяйства Львовского городского совета.

Чем опасен угарный газ

Угарный газ, попадая в кровь, вытесняет молекулы кислорода, которые необходимы для нормальной работы человеческого организма. Следовательно, наступает отравление, которое, в зависимости от концентрации угарного газа может привести к тяжелым поражениям и заболеваний, а иногда - и к смерти.

"Мы предлагаем устанавливать индикаторы или сигнализаторы наличия угарного газа. Это один из методов предупреждения отравления угарным газом, так как они достаточно чувствительны, а также для пожилого человека или ребенка, не понимает в автоматике, срабатывание такого сигнализатора информирует о том, что нужно выйти из квартиры и позвонить родственникам о том, что есть такое срабатывание, чтобы принять соответствующее решение".

Евгений Басан, начальник отдела защиты населения и территорий управления по вопросам чрезвычайных ситуаций и гражданской защиты населения Львовского городского совета.

Угарный газ не имеет ни вкуса, ни запаха. Человек просто засыпает при отравлении, в зависимости от продолжительности пребывания в таком помещении, и концентрации этого газа. Первые симптомы отравления - это головокружение, головная боль, покраснение кожных покровов лица, тошнота, рвота и даже потеря сознания. Прежде реагируют на наличие угарного газа дети, беременные женщины и люди, которые имеют соматические заболевания легких или сердечно-сосудистые заболевания.

Первая домедицинской помощь

Во-первых - это максимально открыть все окна и двери, и уже тогда эвакуировать человека, который отравился, на свежий воздух. Все пострадавшие должны быть госпитализированы в медицинские учреждения для полного обследования и оказания экстренной медицинской помощи. Не надо ни в коем случае заниматься самолечением".

Помните! Газ взрывоопасен, и малейшее нарушение правил может привести к трагедии с человеческими жертвами - взрыва, пожара, отравления и разрушения. Во время всех случаях, связанных с использованием газа (взрыв, пожар, отравление), следует позвонить в одну из городских служб: скорой помощи - 103, пожарной - 101, газовую - 104, полицию - 102. Любая из этих служб сообщит остальные и они прибудут на место происшествия.