STATUS QUO

скульптура, желание

Де у Львові здійснюються бажання

Львів – місто мрій. А ще це місто, де мрії здійснюються. Будь-які: про кохання, здоров’я, гроші, власний бізнес і, навіть, інтимні, які загадують подумки з легким рум’янцем на щоках… Status Quo пропонує 7 надзвичайних львівських скульптур, які допомагають здійснювати бажання. 

Цей матеріал буде цікавим і туристам, і львів’янам водночас. Останні зможуть не тільки перевірити свої знання про рідне місто, але й бути тими щасливчиками, які зможуть першими перевірити усі сім львівських пам’ятників на здатність виконувати бажання.

Та перш ніж їхати до Львова і щось у когось просити, пам’ятайте: найлегше здійснюються ті мрії, у яких не сумніваються.

Під бій курантів

Бути у Львові і не побувати на Площі Ринок – це все одно, що бути на Площі Ринок і не здолати 255 сходинок до вершечка найвищої української вежі, резиденції Львівської міської ради.  Пам'ятка архітектури національного значення, що належить до Світової спадщини ЮНЕСКО, має висоту 65 метрів, зручний оглядовий майданчик, з якого відкриваються неймовірні краєвиди старовинного Львова і ще неймовірнішу здатність здійснювати будь-які бажання.

"Якщо ви піднялися на оглядовий майданчик Ратуші, а в той момент почав бити дзвін годинника, то ви - щасливчик. Загадуйте бажання і воно неодмінно здійсниться", – переконує історик Ілько Лемко.

От тільки якщо надумаєте схитрувати і навмисно підніметеся на Ратушу за кілька хвилин до дзвону курантів – "чарівний механізм" не спрацює, запевняє історик.

Любов левів

Леви – візитівка старого Львова. Історики стверджують, що їх у місті, за останнім переписом, більше 4 тисяч. Проте виконують бажання не всі. От кам’яні леви, які сплять біля Порохової вежі, – виконують. Вони захищають кохання від заздрісників, а левова лавочка на північному боці Площі Ринок – здатна зробити життя закоханої пари довгим і щасливим. 

Левів і ланцюг, які підтримують лавочку, викували львівські майстри під час Фестивалю ковалів у 2008 році. Тоді ж і з’явилася гарна львівська легенда. Якщо двоє закоханих візьмуться за руки і одночасно сядуть на лавку між царями звірів, їхнє кохання буде вічним.

У пар, які одного разу сіли разом на лавочку закоханих, а згодом одружилися, склалася добра традиція чіпляти на левів металеві колодки, аби ніколи не розлучатися. За майже десять років існування цієї скульптури на Площі Ринок замочків стало стільки, що металевим левам вже просто не сила їх тримати.

Око, що все бачить

На перехресті вулиць Краківської та Шевської у Львові є місце, де місцеві екскурсоводи радять туристам подумати про найпотаємніше. На стіні житлового будинку, неподалік від Площі Ринок, розташоване Всевидяче око.

"В християнській традиції цей символ трактується як Око Господа, що спостерігає за світом, а також як символ Божого провидіння. Часто він вписаний у трикутник, що є символом Святої Трійці. Іноді навколо трикутника зображають сяйво, що символізує неприступну славу", – розповідає історик Назарій Лоштин.

За його словами, у християнській архітектурі цей символ набирає поширення у VII-VIII столітті. Тоді ж виникає Масонський рух, і масони "запозичують" Всевидяче Око у свої символи.  У масонській символіці він має назву "Промениста дельта" і символізує всепроникнення Великого Архітектора.

На запитання про те, як здійснює бажання Всевидяче око на розі Краківської і Шевської, екскурсоводи розповідають туристам, що для цього слід стати до символу спиною, зігнутися і спробувати побачити його між своїх ніг. І хоча не кожному в такій карколомній позі це вдається, але хто сказав, що мріям легко здійснюватися?! Якщо мріяти і докладати зусилля – все буде.

За столом переговорів

Відомий галицький філантроп, фармацевт, хімік, а на додачу ще й один із винахідників гасової лампи Ігнатій Лукасевич, пам’ятник якому встановлений у Львові на вулиці Вірменській, – ще один нерухомий львівський чарівник, який здійснює бажання. Однак лише за певну плату – бізнесмен ще той!

Не помітити його за письмовим столом, оснащеним гасовою лампою, і пройти повз - важко. Тим паче, що з вікна за товаришем постійно спостерігає Ян Зег – другий із винахідників гасової лампи.

Проте, сісти з Лукасевичем за стіл переговорів – велике щастя, адже стілець з протилежного від винахідника боку дуже часто буває зайнятий. Особливо у вихідні дні й на свята. Аби домовитися про "здійснення мрії", іноді навіть доводиться стояти у черзі.

Коли ж нарешті пощастить зайняти місце на бронзовому стільці – слід покласти у шухлядку столу монетку і починати свій монолог-бажання. Можна пошепки, а можна і подумки. Опісля достатньо потерти  палець винахіднику і – все. Мрія здійсниться!

Влучити у капелюха

А ще у Львові є чарівний сажотрус, який теж здійснює бажання. От тільки робить він це не просто так і, перш ніж він його здійснить, доведеться добре потренуватися у влучності.

Сажотрус, або ж  чистильники димарів – у Львові старовинна і шанована професія. За давньою традицією, кожен порядний галицький сажотрус неодмінно повинен був мати капелюха.

Той, що сидить на комині "Дому Легенд" і здійснює бажання, теж його має. Але на голову не надягає – ні влітку, ні взимку. У цього Сажотруса – фінансова криза, він зостався без роботи. Вже декілька років за чищення димарів його нагороджують лише завченим "дякую", яке ні в кишеню покласти, ні на хліб намастити. От він сидить на комині зі своїм капелюхом й очікує туристів. Якщо по спеціальній драбинці залізти на димар і, кинувши Сажотрусу монетку, влучити у його капелюх – можна сміливо загадувати бажання. Щедрий на дива бронзовий чоловічок у знак подяки обов’язково його здійснить.

Палець художника

Пам’ятник українському художнику-примітивісту ХХ століття Никифору Дровняку – місце, де загадують бажання не лише туристи, але й львів’яни. Запевняють: "Перевірено на власному досвіді". Пам’ятник виконали  скульптор Сергій Олешко та  архітектор Михайло Ягольник в 2005 році, проте відкрили його тільки 2006 року. Скульптура встановлена біля Домініканського собору.

Що потрібно потерти художнику, аби здійснилося заповітне бажання, здогадатися не важко. Найбільше виблискують під променями сонця його палець і ніс, затерті мрійниками до блиску.

Єдиний мінус – Дровняк виконує лише одне бажання на добу. Одні кажуть, що того, хто першим його загадає, інші – того, хто щиро вірить у його здійснення і не сидить склавши руки.

Дірка Захер-Мазоха

 

Письменник, що народився у Львові, автор популярних романів і новел на еротичну тематику латунний Леопольд фон Захер-Мазох – улюбленець туристів. До речі, це єдиний у світі пам’ятник тому, чиє ім’я стало основою поняття "мазохізм". 

Знайти його можна на вулиці Сербській. Не помітити латунного Мазоха важко: високий – 170 сантиметрів, з гарною поставою, одягнений за тодішньою модою.

Шанувальник жіночих грубощів Захер-Мазох здійснює всі жіночі бажання еротичного характеру, достатньо лише запхати руку у кишеню його штанів.

"Головне, не забудьте, чого хочете, зрозумівши,  що там дірка, а спідньої білизни, за задумом автора пам’ятника, Леопольд не полюбляє", – застерігає історик Ілько Лемко.


Львов - город мечты. А еще это город, где мечты сбываются. Любые: о любви, здоровье, деньгах, собственном бизнесе и даже интимные, которые загадывают мысленно с легким румянцем на щеках... Status Quo предлагает 7 уникальных львовских скульптур, которые помогают осуществлять желания.

Этот материал будет интересен и туристам, и львовянам одновременно. Последние смогут не только проверить свои знания о родном городе, но и быть теми счастливчиками, которые смогут первыми проверить все семь львовских памятников на способность исполнять желания.

Но прежде чем ехать во Львов и что-то у кого-то просить, помните: легче осуществляются те мечты, в которых не сомневаются.

 

Под бой курантов

Быть во Львове и не побывать на Площади Рынок - это все равно, что быть на Площади Рынок и не преодолеть 255 ступенек до самой верхушки высокой украинской башни, резиденции Львовского городского совета. Памятник архитектуры национального значения, который относится к Всемирному наследию ЮНЕСКО, имеет высоту 65 метров, удобную смотровую площадку, с которой открываются невероятные виды старинного Львова, и еще невероятнее способность осуществлять любые желания.

"Если вы поднялись на смотровую площадку Ратуши, а в тот момент начал бить колокол часов, то вы - счастливчик. Загадывайте желание и оно непременно сбудется", - убеждает историк Илько Лемко.

Вот только если надумаете схитрить и намеренно подниметесь на Ратушу за несколько минут до звона курантов - "волшебный механизм" не сработает, уверяет историк.

Любовь львов

Львы - визитная карточка старого Львова. Историки утверждают, что их в городе, по последней переписи, более 4 тысяч. Однако исполняют желания не все. Вот каменные львы, которые спят возле Пороховой башни, - выполняют. Они защищают любовь от завистников, а львиная лавочка на северной стороне площади Рынок -способна сделать жизнь влюбленной пары долгой и счастливой.

Львов и цепь, поддерживающих лавочку, выковали львовские мастера во время Фестиваля кузнецов в 2008 году. Тогда же и появилась хорошая львовская легенда. Если двое влюбленных возьмутся за руки и одновременно сядут на скамью между царями зверей, их любовь будет вечной.

У пар, которые однажды сели вместе на лавочку влюбленных, а впоследствии поженились, сложилась добрая традиция вешать на львов металлические замочки, чтобы никогда не расставаться. За почти десять лет существования этой скульптуры на площади Рынок замочков стало столько, что металлическим львам уже просто нет сил их держать.

Глаз, который все видит

На перекрестке улиц Краковской и Сапожной во Львове есть место, где местные экскурсоводы советуют туристам подумать о самом сокровенном. На стене жилого дома, недалеко от Площади Рынок, расположено Всевидящее Око.

"В христианской традиции этот символ трактуется как Глаз Господа, который наблюдает за миром, а также как символ Божьего провидения. Часто он вписан в треугольник и является символом Святой Троицы. Иногда вокруг треугольника изображают сияние, которое символизирует неприступную славу", - рассказывает историк Назарий Лоштин.

По его словам, в христианской архитектуре этот символ стал распространен в XVII-XVIII веках. Тогда же возникло Масонское движение, и масоны "заимствовали" Всевидящее Око в свои символы. В масонской символике он называется "Лучезарная дельта" и символизирует всепроникненне Великого Архитектора.

На вопрос о том, как исполняет желания Всевидящее Око на углу Краковской и Сапожной, экскурсоводы рассказывают туристам, что для этого нужно стать к символу спиной, согнуться и попытаться увидеть его между своих ног. И хотя не каждому в такой сногсшибательной позе это удается, но кто сказал, что мечтам легко осуществляться?! Если мечтать и прилагать усилия - все сбудется.

За столом переговоров

Известный галицкий филантроп, фармацевт, химик, а в придачу еще и один из изобретателей керосиновой лампы Игнатий Лукасевич, памятник которому установлен в Львове на улице Армянской, - еще один неподвижный львовский волшебник, исполняющий желания. Однако только за определенную плату - бизнесмен еще тот!

Не заметить его за письменным столом, оснащенным керосиновой лампой, и пройти мимо - трудно. Тем более, что из окна за другом постоянно наблюдает Ян Зег - второй из изобретателей керосиновой лампы.

Однако, сесть с Лукасевичем за стол переговоров - большое счастье, ведь стул с противоположной от изобретателя стороны очень часто бывает занят. Особенно в выходные дни и на праздники. Чтобы договориться об "осуществлении мечты", иногда даже приходится стоять в очереди.

Когда же наконец повезет занять место на бронзовом стуле - следует положить в ящик стола монетку и начинать свой монолог-желание. Можно шепотом, а можно и мысленно. После достаточно потереть палец изобретателю и - все. Мечта осуществится!

Попасть в шляпу

А еще во Львове есть волшебный трубочист, который тоже исполняет желания. Вот только делает он это не просто так и, прежде чем он его осуществит, придется хорошо потренироваться в меткости.

Трубочист, или чистильщик дымоходов - во Львове старинная и почитаемая профессия. По давней традиции, каждый порядочный галицкий трубочист непременно должен был иметь шляпу.

Тот, что сидит на трубе "Дома Легенд" и исполняет желания, тоже его имеет. Но на голову не надевает - ни летом, ни зимой. У этого Трубочиста - финансовый кризис, он остался без работы. Уже несколько лет за чистку дымоходов его награждают только заученным "спасибо", которое ни в карман положить, ни на хлеб намазать. Вот он сидит на трубе со своей шляпой и ожидает туристов. Если по специальной лесенке залезть на трубу и, бросив Трубочисту монетку, попасть в его шляпу - можно смело загадывать желание. Щедрый на чудеса бронзовый человечек в знак благодарности обязательно его осуществит.

Палец художника

Памятник украинскому художнику-примитивисту ХХ века Никифору Дровняку - место, где загадывают желания не только туристы, но и львовяне. Уверяют: "Проверено на собственном опыте". Памятник выполнили скульптор Сергей Олешко и архитектор Михаил Ягольник в 2005 году, однако открыли его только в 2006 году. Скульптура установлена ​​возле Доминиканского собора.

Что нужно потереть художнику, чтобы исполнилось заветное желание, догадаться не трудно. Больше всего сверкают под лучами солнца его палец и нос, затертые мечтателями до блеска.

Единственный минус - Дровняк выполняет только одно желание в сутки. Одни говорят, что того, кто первым его загадает, другие - того, кто искренне верит в его осуществление и не сидит сложа руки.

Дыра Захер-Мазоха

Писатель, который родился во Львове, автор популярных романов и новелл на эротическую тематику латунный Леопольд фон Захер-Мазох - любимец туристов. Кстати, это единственный в мире памятник тому, чье имя стало основой понятия "мазохизм".

Найти его можно на улице Сербской. Не заметить латунного Мазоха трудно: высокий - 170 сантиметров, с хорошей осанкой, одетый по тогдашней моде.

Поклонник женской грубости Захер-Мазох осуществляет все женские желания эротического характера, достаточно лишь запихнуть руку в карман его брюк.

"Главное, не забудьте, чего хотите, поняв, что там дыра, а нижнего белья, по замыслу автора памятника, Леопольд не любит", - предостерегает историк Илько Лемко.

Автор: Сергій Білий