вода, источник, бактерии, состояниеЛьвівський обласний лабораторний центр МОЗ України опублікував дослідження стану якості води з природних джерел м. Львова

Протягом серпня 2018 року, фахівці  Львівського міського відділу  ДУ "Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України" провели лабораторні дослідження якості води на відповідність вимогам ДСанПіН щодо питної води. Всього  досліджено 11 взірців води на санітарно-мікробіологічні,  санітарно-хімічні, паразитологічні,  радіологічні  показники, з них 11 або 100% взірців не відповідає вимогам санітарних норм та правил за санітарно-мікробіологічними показниками і лише 1 або 9% не відповідає за санітарно-хімічними показниками.

На території Галицького району:

  • вода з джерела в парку "Високий замок" на вул. Замковій –  за мікробіологічними показниками не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа;
  • вода з джерела в Стрийському парку, вул. Стрийська  – за мікробіологічними показниками не відповідає вимогам ДСанПіН за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа та за санітарно-хімічними показниками не відповідає НТД по  загальній жорсткості.

На території Сихівського району:

  • вода з джерел в парку “Залізні води” на вул. Мишуги  та  вул. Тернопільській за дослідженими мікробіологічними показниками не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа.

На території Личаківського району:

  • вода з 2-х джерел в парку “Погулянка” за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками не відповідає вимогам  ДСанПіН 2.2.4-171-10 за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа та E.coli;
  • вода з каптажів в м. Винники на вул. Лермонтова  та вул. Незалежності — за мікробіологічними показниками не відповідає вимогам за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа та  E.coli;
  • вода з каптажа на Винниківському озері – за дослідженими санітарно-мікробіологічними показниками не  відповідає вимогам ДСанПіН вимогам за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа та  E.coli. 

На території Шевченківського району:

  • вода з каптажа біля спорткомплексу Спартак на вул.Топольній – за дослідженими санітарно-мікробіологічними показниками не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа та E.coli;
  • вода з каптажа біля озера, провулок Заозерний – за дослідженими санітарно-мікробіологічними показниками не відповідає санітарно-гігієнічним вимогам за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа та E.coli.

На території Залізничного району:

  • вода з джерела в смт. Рудно на вул. Мазепи за дослідженими мікробіологічними показниками не відповідає вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 за наявністю загальних коліформ, загального мікробного числа.

За фактами невідповідності води з природних джерел вимогам  санітарних норм та правил проінформовано голів Львівської міської ради, Винниківської міської ради, Рудненської селищної ради та запропоновано встановити інформаційні таблички біля джерел про не відповідність якості води санітарним вимогам та заборону використання її для питних потреб; забезпечити проведення обстеження всіх природних джерел води з метою проведення їх очистки, дезінфекції та повторних лабораторних досліджень. В подальшому - їх обстеження, поточний ремонт, чищення та дезінфекцію необхідно проводити щорічно. Територію поблизу джерел утримувати в чистоті та організувати відведення поверхневого стоку.

Довідка SQ. У Львівському обласному лабораторному центрі зазначають, що природні джерела не можуть систематично використовуватись населенням для питних потреб, оскільки вони не є джерелами централізованого водопостачання і відповідно не мають обслуговуючого персоналу. Для таких джерел не встановлені зони санітарної охорони, в межах  яких забороняється господарська діяльність. В зв’язку з цим, якість води з таких природніх  джерел  має нестабільні показники, які залежать від багатьох факторів техногенного та природнього характеру (санітарно-хімічні та санітарно-мікробіологічні показники  можуть  коливатися інколи протягом одного тижня), що робить її непридатною для споживання людиною і може призвести до виникнення гострих кишкових інфекцій бактеріальної та вірусної етіології, ряду інфекційних захворювань. З огляду на це, природні джерела м. Львова та селищ не є об’єктами нагляду Держпродспоживслужби, в зв’язку з чим лабораторні дослідження якості води проводяться вибірково.


Львовский областной лабораторный центр МЗ Украины опубликовал исследование состояния качества воды из природных источников г. Львов

В августе 2018 года специалисты Львовского городского отдела ГУ "Львовский областной лабораторный центр МЗ Украины" провели лабораторные исследования качества воды на соответствие требованиям ГСанПиН по питьевой воде. Всего исследовано 11 образцов воды на санитарно-микробиологические, санитарно-химические, паразитологические, радиологические показатели, из них 11 или 100% образцов не соответствует требованиям санитарных норм и правил по санитарно-микробиологическим показателям и только 1 или 9% не соответствует по санитарно-химическим показателям.

На территории Галицкого района:

  • вода из источника в парке "Высокий замок" на ул. Замковой - по микробиологическим показателям не соответствует требованиям ГСанПиН 2.2.4-171-10 по наличию общих колиформ, общего микробного числа;
  • вода из источника в Стрыйском парке, ул. Стрыйская - по микробиологическим показателям не соответствует требованиям НСанПиН по наличию общих колиформ, общего микробного числа и по санитарно-химическим показателям не соответствует НТД по общей жесткости.

На территории Сыховского района:

  • вода из источников в парке "Железные воды" на ул. Мишуги и ул. Тернопольской по исследованным микробиологическим показателям не соответствует требованиям ГСанПиН 2.2.4-171-10 по наличию общих колиформ, общего микробного числа.

На территории Лычаковского района:

  • вода из 2-х источников в парке "Погулянка" по микробиологическим и санитарно-химическим показателям не соответствует требованиям ГСанПиН 2.2.4-171-10 по наличию общих колиформ, общего микробного числа и E.coli;
  • вода из каптажей в г. Винники на ул. Лермонтова и ул. Независимости - по микробиологическим показателям не соответствует требованиям по наличию общих колиформ, общего микробного числа и E.coli;
  • вода из каптажа на Винниковском озере - по исследованным санитарно-микробиологическим показателям не соответствует требованиям ДСанПиН требованиям по наличию общих колиформ, общего микробного числа и E.coli.

На территории Шевченковского района:

  • вода из каптажа у спорткомплекса Спартак на вул.Топольний - по исследованным санитарно-микробиологическим показателям не соответствует санитарно-гигиеническим требованиям по наличию общих колиформ, общего микробного числа и E.coli;
  • вода из каптажа у озера, переулок Заозерный - по исследованным санитарно-микробиологическим показателям не соответствует санитарно-гигиеническим требованиям по наличию общих колиформ, общего микробного числа и E.coli.

На территории Железнодорожного района:

  • вода из источника в пгт. Рудно на ул. Мазепы по исследованным микробиологическим показателям не соответствует требованиям ГСанПиН 2.2.4-171-10 по наличию общих колиформ, общего микробного числа.

По фактам несоответствия воды из природных источников требованиям санитарных норм и правил проинформированы председатели Львовского городского совета, Винниковского городского совета, Рудненской поселкового совета и предложено установить информационные таблички у истоков о несоответствие качества воды санитарным требованиям и запрет использования ее для питьевых нужд; обеспечить проведение обследования всех природных источников воды с целью проведения их очистки, дезинфекции и повторных лабораторных исследований. В дальнейшем - их обследование, текущий ремонт, чистку и дезинфекцию необходимо проводить ежегодно. Территорию вблизи источников содержать в чистоте и организовать отвод поверхностного стока.

Справка SQ. Во Львовском областном лабораторном центре отмечают, что природные источники не могут систематически использоваться населением для питьевых нужд, поскольку они не являются источниками централизованного водоснабжения и соответственно не имеют обслуживающего персонала. Для таких источников не установлены зоны санитарной охраны, в пределах которых запрещается хозяйственная деятельность. В связи с этим, качество воды из таких природных источников имеет нестабильные показатели, которые зависят от многих факторов техногенного и природного характера (санитарно-химические и санитарно-микробиологические показатели могут колебаться иногда в течение одной недели), что делает ее непригодной для потребления человеком и может привести к возникновению острых кишечных инфекций бактериальной и вирусной этиологии, ряда инфекционных заболеваний. Учитывая это, природные источники г. Львова и поселков не являются объектами надзора Госпродпотребслужбы, в связи с чем лабораторные исследования качества воды проводятся выборочно.